Zajímavé dopoledne zažili žáci ze Základní školy v Toužimi. Místní školu ve středu ráno navštívili odborníci, kteří mluvili o obezitě i energetice. Do školy zavítal také Václav Havlíček, který svou práci v jaderné elektrárně Temelín přirovnává k počínání Homera v elektrárně ve Springfieldu ze seriálu Simpsonovi. Z obou přednášek byli žáci nadšeni, což bylo poznat z jejich častých dotazů.

„Mně se více líbila přednáška o obezitě. Snažím se sportovat, tak doufám, že jednou nebudu tlustý, ale sladkosti mám hodně rád. Paní doktorka nám také poradila, co jíst, tak se tím budu občas určitě řídit,“ uvedl k přednášce o obezitě dvanáctiletý Martin z Toužimi. O obezitě k žákům mluvila internistka z pražského Motola Ulrika Barčáková. „Téma přednášky bylo Obezita není náhoda. S žáky jsem se snažila hlavně diskutovat o zdravé výživě. Problémy snadváhou má více než třetina českých dětí ve věku od devíti do třinácti let,“ uvedla Ulrika Barčáková. Tento projekt se koná v celé republice už třetím rokem.

O druhou přednášku se postaral šéf druhého temelínského bloku Václav Havlíček. „S žáky jsme řešili současný stav naší i evropské energetiky a možnosti jejího budoucího vývoje. Řešil se také aktuální vývoj kolem havárie na japonské elektrárně Fukušima a perspektiv atomové energetiky,“ uvedl Václav Havlíček, který se přirovnává k Homerovi ze seriálu Simpsonovi.

O obě přednášky je mezi školami v celé republice obrovský zájem. „Myslím si, že máme velice dobrý tým, který vždy přednáší tak, že to žáky opravdu baví. V Toužimi jsme byli už několikrát a vždy byla spolupráce výborná. O přednášky je zájem, což dokazuje také to, že se od února do konce školního roku nezastavíme a neustále navštěvujeme základní, ale i střední školy,“ konstatoval Vladimír Labuda, duchovní otec obou cyklů a šéf agentury, která je zajišťuje organizačně. Během přednášek vyplňují žáci i dotazníky. Informace, které z nich poté odborníci vyčtou, jsou pro ně velmi důležité. „Dvakrát ročně děláme průzkum a zjišťujeme, jak se studenti k daným problémům staví. Z dotazníků se dá mnohdy zjistit řada zajímavých věcí, které dále využíváme a pracujeme s nimi,“ dodal šéf agentury.

Také škola chce v tomto projektu pokračovat i v budoucnu. „Určitě je to pro nás velmi zajímavé. S agenturou už spolupracujeme několik let a v budoucnu budeme chtít, aby se u nás konaly další přednášky. Vždy je to naplánované tak, aby přednášky slyšeli jiní studenti,“ uvedl k projektu Radek Janák, zástupce ředitelky základní školy.

Každá přednáška trvala dvě vyučovací hodiny.