Vrcholem festivalu je vlak Lustig, který organizátoři vypravili do všech krajských nádraží po celé České republice. Vlak Lustig se poprvé předvedl svým divákům 13. července, kdy představení i doprovodný program shlédli ve stanici Praha-Bubny. Toto nádraží nebylo vybráno náhodou, právě odtud totiž za druhé světové války vyjížděly vlaky transportující české židy do Terezína, odkud byly následně vypravovány transporty do vyhlazovacích táborů.

Během včerejška si tak mohli návštěvníci vlaku Lustig připomenout tragédii holocaustu v Karlových Varech na Dolním nádraží. Dnes již vlak míří do Plzně odkud následně vyrazí ještě do Českých Budějovicích a Kolína. Slavnostní zakončení české části projektu Vlak Lustig se uskuteční 27. července opět v Praze-Bubnech.

„Letošní ročník patří připomenutí 70. výročí konference ve Wannsee, na které bylo přijato takzvané konečné řešení židovské otázky," uvedl Pavel Chalupa, který stojí za celým projektem Devět bran.

Vlak Lustig je nezvyklý svými pasažéry, trasou, posláním i okolnostmi vzniku. Jako vrchol třináctého ročníku festivalu, organizátoři vlak upravili na divadlo, kinosál a výstavní prostor. Doprovodným programe zde tak byla projekce filmů a výstava Vojenského historického ústavu.

Včerejší vzpomínání pak zakončilo také divadelní představení, které od 21:00 představilo novelu Arnošta Lustiga „Modlitba pro Kateřinu", a to v nastudování Divadla pod Palmovkou, kterému režíroval Petr Kracik.