Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Transformace sociálních služeb začíná dostávat svou tvář

Karlovarský kraj – V Hazlově již začala přeměna Domova pro osoby se zdravotním postižením.

11.7.2012 1
SDÍLEJ:

Miloslav ČermákFoto: Deník/Zdeněk Hnízdil

Ne každý si vybaví při vyslovení slovního spojení transformace sociálních služeb něco konkrétního. Jedná se však o projekt, který realizuje Ministerstvo práce a sociálních věcí a jehož náplní je otvírání nových možností lidem umístěných v pobytových zařízeních. V rámci projektu se bude jednat zejména o práci s jejich začleněním do společnosti a umožnění jim aktivně se podílet na společenském životě.

Projektu se celkem zúčastní dvaatřicet ústavních zařízení z celé České republiky.

„Finance slouží k nákupu, stavbě či rekonstrukci bytů či domů pro ty, kteří dnes tráví svůj život ve velkokapacitních zařízeních. Zároveň se z prostředků hradí vznik denních stacionářů a dalších podobných služeb, které pomáhají lidem se zdravotním omezením," uvedl Vlastimil Beránek, z agentury Remmark.

„Společnost naplno nevyužívá potenciál a dovednosti lidí s postižením. Cílem projektu je také osvěta, aby lidé porozuměli této změně. Chceme, aby tito lidé mohli využívat naplno všechny služby, chodit do obchodu nebo třeba pracovat," dodala vedoucí oddělení realizace programů Ministerstva práce a sociálních věcí Ivana Příhonská.

„Projekt naplňuje vizi, kde lidé nemusí trávit své životy za zdmi zařízení a stávají se plnohodnotnými členy společnosti. Je zřejmé, že budou vždy potřebovat naší pomoc a potřebnou podporu a je zcela mylná představa, že handicapovaní lidé musí prožít celý život izolováni v prostředí pouze s lidmi podobně postiženími," řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

„Tam, kde v naší republice k transformaci již došlo, vidíme příklady lidí, kteří tímto přechodem doslova rozkvetli. Jsou svými pány a mohou se tak rozhodovat co si uvaří, rovněž hospodaří s vlastním rozpočtem, chodí na nákupy nebo na návštěvy k přátelům. Jsou to momenty, které nám přijdou naprosto banální, ale leckdo z nich je dosud nikdy nezažil," dodal Drábek.

V kraji momentálně běží dva projekty Podpory transformace sociálních služeb. Jedním jsou sociální zařízení v Lubech a druhým pak příspěvková organizace PATA, Domov pro osoby se zdravotním postižením. Celkem se pak do transformace služeb zapojí i Karlovy Vary, Ostrov, Habartov, Sokolov, kde je podpora nejsilnější, Cheb, Kynšperk nad Ohří a Horní Slavkov.

„Cílem projektu v Hazlově je pořízení a rekonstrukce bytové jednotky a dostavba rodinného domu, kde tak vzniknou skupinové domácnosti pro tři až čtyři uživatele transformovaného domova. Uživatelům pak bude v objektech poskytnuta sociální služba chráněné bydlení. V současnosti zde máme sto tři klientů, z nichž sedmatřicet má již regulérní pracovní smlouvy," doplnil Daniel Lindenberg, ředitel Domova pro osoby se zdravotním postižením „PATA" v Hazlově.

Transformaci sociálních služeb doprovází také mediální kampaň na její podporu. Ta je spojena s putovní výstavou fotografií Jindřicha Štreita. Putovní výstava „Život místo ústavu", postupně zavítá do všech krajů vyjma Prahy. Fotografie dokumentují život v ústavech, jejich všední realitu, lidské osudy i vztahy. „Fotograf tyto snímky pořídil během desítek let z vlastní iniciativy, neboť ho toto téma zajímá. Výstava je nyní k vidění v OC Varyáda a na konci července se přesune na plzeňské hlavní nádraží," dokončil Beránek.

Autor: Zdeněk Hnízdil

11.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Snímky z místa požáru na dálnici D6.
5

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti. Volit sem přišla i hejtmanka Jana Vildumetzová a ministr dopravy Dan Ťok.

Volební účast je zatím průměrná

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Karlovarský kraj – Pacienti v nemocnicích, senioři v Domovech důchodců, lidé, kteří mají adresu na magistrátu i vězňové, ti všichni, stejně jako ostatní voliči starší osmnácti let mohou v probíhajících volbách do Parlamentu České republiky volit.

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Jak zajišťuje městská policie bezpečnost občanů a jejich hlasů během voleb?

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení