Centrální městské tržiště funguje u ostrovského Mírového náměstí více než dvacet let. Za deset měsíců by se toto však mohlo změnit. Majitelem pozemku je město a to pronajímá tržiště soukromému subjektu, kterému ovšem v říjnu 2016 končí nájemní smlouva. Město o jejím prodloužení prý nepřemýšlí. Hrozí tedy, že Ostrov přijde o poslední místo, kde mohli trhovci nabízet své zboží? Úplně ne, radnice má k využití prostoru vypracovanou studii.

S posledním říjnovým dnem příštího roku končí nájemní smlouva mezi městem Ostrov a firmou Salut KV. Ta městské tržiště provozuje přes dvacet let a nyní platí roční nájem městu ve výši 600 tisíc korun. „V devadesátém čtvrtém zde byl pouze zelený pás. My jsme na vlastní náklady postavili budovu tržnice. Tehdy jsme si na ni vzali čtyři miliony úvěr," říká jednatel firmy Salut KV Jan Koenigstein. V tehdy realizované stavbě jednadvacet let fungují stánky i obchůdky. Ve smlouvě však stojí, že po jejím uplynutí věnuje firma pana Koenigsteina budovu tržnice městu darem.

Původní smlouva byla na dvacet let a vypršela v říjnu 2014. „Už tehdy se množily dohady, jestli smlouvu město prodlouží a jestli jsou obyvatelé Ostrova pro zachování tržnice," pokračuje pronajímatel, „město tedy udělalo anketu a ta byla jasně pro zachování v současné podobě. Další smlouvu jsme tehdy dostali, ale na pouhé dva roky. A její čas se krátí, přemýšlíme, co bude dál."

V tržnici se pronajímatelé pokoušeli organizovat také dnes tak oblíbené farmářské trhy, ale moc se neujaly. „Obchůdky s oblečením, potravinami a drogerií, stejně jako prodejna dětského zboží a dvě restaurace ale v tržnici prosperují celkem solidně," řekla správkyně tržiště Ludmila Koenigsteinová, která zde vede obchod se zbožím pro děti. Také Robert Kastl, který v tržnici prodává oblečení již dvanáctým rokem, přiznává, že lidem by tržnice chyběla. „Stálí zákazníci jsou naučení sem chodit nakupovat."

Starosta Ostrova Pavel Čekan Deníku řekl, že radnice má již vypracovanou studii, co s prostorem bude dál. „Chtěli bychom místo prosvětlit, provzdušnit a rozhodně zmodernizovat. Stánky bychom rádi zachovali, ale v podstatně menším počtu, než kolik jich zde stojí dnes. V plánu jsou také lavičky a jakási zastřešená promenáda. Zbylo by i místo pro postavení mobilních stánků a v nich by bylo možné pořádat farmářské trhy."

Město Ostrov nepřímo počítá v rozpočtu pro další rok také s náklady na demolici stávající budovy tržnice. Budování nové podoby prostoru mezi Masarykovou a Nerudovou ulicí by mohlo odstartovat s rokem 2017.