Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tubus vydal zprávy. O sportu

Karlovy Vary - Když před dvaačtyřiceti lety ukládala parta dělníků a učňů karlovarského družstva Stavba tubus s dobovými dokumenty do stěny Zanderova sálu v Císařských lázních, mělo jít zřejmě o recesi. Přesto nález tohoto dokumentu má svůj dobový význam. Protože je z něj zřejmé, že sport byl, je a bude zřejmě největším koníčkem českých mužů.

1.7.2015
SDÍLEJ:

Z představení nálezu tubusu v Zanderově sále Císařských lázní.Foto: Foto a video Deník Vladimír Meluzín

Do tubusu totiž stavbaři uložili deník Československý sport, týdeník Stadion, svou společnou fotografii, trošku připomínající soudobé selfie tří učňů a osmi dělníků, a také vzkaz budoucí generaci. Ručně napsaný, a to i s chybami, a na papíře s opáleným okrajem. „Zakládáme tento list našim nástupcům pro zajímavost. Opravujeme zde původní nátěry sedmdesát let staré. Práce je to ojedinělá, protože postup už je prakticky neznámý," stojí mimo jiné v rukopise. Na to, kde se tubus v Zanderově sále nachází, upozornil Jaroslav Durdis, tehdy šestnáctiletý učeň téhle originální party, jejíž počínání v tehdejším komunistickém režimu hraničilo s pohrdáním pevnou socialistickou hrází. Protože zprávy o úspěších KSČ či RVHP byste v tubusu hledali marně. „Tady všude bylo lešení a my jsme opravovali dřevěné ostění v sále. S olejovou lazurou byl problém, lak byl příliš lesklý a jiný tehdy nebyl k dostání. Proto se rozvařoval včelí vosk, ten se do laku přidával," zavzpomínal na svá učňovská léta Jaroslav Durdis. A kromě uložení drátem ovázaného a páskou přelepeného tubusu ve 12 metrech nad dveřmi Zanderova sálu přidal třeba i historku o přibitých botách mistra na stropě této historicky cenné síně. Podle hejtmana Martina Havla a karlovarského náměstka Jiřího Klsáka má obsah schránky svou dobovou hodnotu. „Dokumenty vystavíme a ukážeme veřejnosti," dodal ředitel Císařských lázní Lukáš Siřínek. I když na první pohled to tak nevypadá, protože hned první titulek Stadionu z března roku 1973 se ptá: Kdo vyléčí chorý fotbal? Mimochodem, tehdy stál časopis tři koruny. Ve Sportu se v dubnu 1973 psalo hlavně o 39. mistrovství světa v ledním hokeji.

Tehdy to podle titulku Sovětský svaz natřel SRN 17:1. A snad všechny milovníky hokeje potěší barevná titulní fotografie mladého a velmi pohledného jednadvacetiletého brankáře Sborné Vladislava Treťjaka. Ta už má zřejmě skutečně sběratelskou hodnotu. V tomto čísle Sportu z roku 1973 se také dočteme, že Slavia opět zarmoutila a také zda Vojáci mají oddechový čas? Podle ředitele Císařských lázní Lukáše Siřínka budou všechny dokumenty, které schránka ukrývala, okopírovány a vráceny zpět. A zřejmě budou doplněny o události soudobých let. „Možná že při rekonstrukci Císařských lázní ještě něco najdeme. Úplně to vyloučit nemůžeme," zadoufal ředitel Siřínek. Císařské lázně totiž čeká roky odkládaná oprava za stovky milionů korun. Schránka s dokumenty se v Karlových Varech našla například v budově Městského divadla v roce 1999. Také při opravě objektu. Podle Jiřího Klsáka není sice nález dokumentů v Císařských lázních významem srovnatelný s dokumenty, které vydalo právě divadlo či jiné sakrální stavby, ale pamětní hodnotu určitě má.

„Podobná schránka se zprávou místních dělníků byla před deseti lety objevena při opravě ostrovského kláštera. Kde by mohla být, na to nás tehdy upozornil kronikář Jáchymovský," dodal karlovarský archeolog a historik Jiří Klsák.

Autor: Ivana Kalinová

1.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Snímky z míst hromadných dopravních nehod.
4

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení