Netradiční nedělní oběd zažila čtyřčlenná česká rodina z Lokte. Zapojila se totiž do celorepublikového projektu Rodina odvedle, který umožňuje setkání zajímavých lidí, poznání jejich osudů a kultury jiných národů. Prakticky to vypadá tak, že u jednoho stolu zasednou lidé rozdílné národnosti a společně si vychutnají nachystané menu. Tohoto úkolu se zhostila Štěpánka Tlustá se svým manželem Matoušem. Nachystali bohatý oběd o několika chodech a čekali, kdo zaklepe na jejich dveře. Svého hosta nikdy předtím neviděli. Dopředu ale věděli, že se jedná o tureckého podnikatele Aliho Yakara z Chebu. Také jim bylo řečeno, že by se při vaření měli vyhnout vepřovému masu, které jejich host nejí.

„O tomto projektu jsem se poprvé dozvěděla z televize. Ihned mě zaujal, jelikož se o jiné kultury dlouhodobě zajímám. Navíc mám vystudovanou sociální a kulturní antropologii, takže je mi tohle téma hodně blízké," vysvětlila Štěpánka Tlustá, proč se do projektu zapojila. „Manželka vařila a já jsem pomáhal s úklidem a hlídal děti. Také ty s námi obědvaly. My jsme tak zvyklí, že jíme všichni u jednoho stolu," pověděl Matouš Tlustý.

Ali Yakar nepřijel do Lokte sám. Doprovod mu dělala krajská koordinátorka projektu Rodina odvedle Anna Berkovcová a její asistent. U oběda tak zasedlo pět dospělých a dvě malé děti. Nejprve si vychutnali předkrm v podobě pečiva s nivou a vlašskými ořechy. Následovala pravá česká bramboračka. Hlavním chodem byla pečená kachna s červeným a bílým zelím a dvěma druhy knedlíků. Jako dezert byl servírován tmavý piškotový dort. „Moc mi to chutnalo," reagoval Ali Yakar. Ten během oběda prozradil, jaká česká jídla má nejraději. „Pochutnám si na guláši s knedlíkem nebo kuřeti na paprice. Z polívek mám rád česnečku. Nepohrdnu ani dobrým bramborovým salátem. Naopak nemusím svíčkovou, ta mi nechutná," řekl Ali Yakar, který v Chebu provozuje turecké bistro. Do České republiky přišel před 6,5 lety. Od té doby se hodně zajímá o naši místní kulturu. Také byl ženatý s českou ženou, která vařila tradiční tuzemskou kuchyni. Nyní Ali Yakar usiluje o získání českého občanství.

„Sleduji zdejší politické dění, a až dostanu občanství, určitě si nenechám ujít volby. V České republice však nebývá příliš vysoká volební účast. To v naší zemi chodí volit každý," poznamenal. „Co se týče kandidátů na českého prezidenta, tak mně osobně se nejvíce zamlouvá Miloš Zeman. Je chytrý politik a umí dobře mluvit," svěřil se Ali Yakar.

Navázání kontaktů mezi cizinci a českými rodinami organizuje občanské sdružení Slovo 21. Letošní ročník je významný především proto, že společné stolování u jedné z hostitelských rodin se konalo nejen v Česku, jak tomu bylo doposud, ale v dalších sedmi evropských zemích. Rodinná setkávání fungují v České republice už od roku 2004. „Chceme shromáždit rodiny z majoritní společnosti a rodiny migrantů z takzvaných třetích zemí, aby se neformálním způsobem setkávaly u nedělních obědů, a tím se účinně podpořila komunikace a vztahy mezi většinou a cizinci. Tato setkání mnohdy vyústí v osobní přátelství mezi rodinami," uvedla koordinátorka projektu Bulgan Otgonsuren Rico.