V lázeňském centru Karlových Varů bude opět během letošních vánočních svátků mnoho turistů a lázeňských hostů. Kvůli dvěma letům covidové pauzy si turisté museli nechat zajít chuť na trávení svátků mimo své domovy. Nyní se situace vrací do starých kolejí, ne ve všech hotelích se ale dá současná doba srovnat s tou předcovidovou.

"Jsme malý hotel, máme jen jedenáct apartmánů, a tak u nás během svátků panuje spíše rodinná atmosféra. Na Vánoce máme hodně Němců a také německých Rusů. Zcela obsazeno máme na Silvestra. Není to špatné, ale před pandemií bylo lépe," říká provozovatel hotelu Maltézský kříž Petr Ptáček. Tento hotel nabízí pouze snídaně, žádný speciální sváteční program ani menu neplánuje. "Naši klienti, kteří k nám jezdí, si chtějí Vánoce užít jinak bez nutnosti velkého domácího úklidu," vysvětluje hoteliér.

Ilustrační foto.
V Karlových Varech se má na jaře otevřít nová zubní ordinace

Jiná klientela, převážně ta movitější, míří na letošní Vánoce do hotelů na Mariánskolázeňské ulici poblíž Císařských lázní spadající pod společnost Eden Group. "Obsazenost na Vánoce je poměrně slušná. Dá se to celkem srovnat s předcovidovým obdobím. Nejvíce máme rezervací od Němců, ale máme tu i nějaké Čechy," uvádí ředitel Eden Group Jindřich Křováček.

Jejich hotely se ještě před třemi lety specializovaly na ruskou klientelu, která slaví Vánoce až po Novém roce. Návštěvníci, kteří tu pobývali před pandemií, tu tak vánoční svátky neslavili. Změna klientely znamená i nové zkušenosti. "Přiznávám, že s oslavami Štědrého dne v našich hotelích příliš zkušenosti nemáme. Vloni jsme byli v období Vánoc otevřeni jen chvilku, před tím jsme byli osmnáct měsíců mimo provoz. Během té doby jsme platili všechny naše zaměstnance," pokračuje Křováček.

Řezbář Karel Tittl z Velhartic na Klatovsku se věnuje vyřezávání betlémů, ale také restaurování starých dřevěných soch. Betlémů vytvořil už stovky, je spolutvůrcem velkého mechanického v Sušici a jeden skříňový vyrobil i pro papeže Benedikta XVI.
Ve Velharticích vznikly stovky betlémů. Karel Tittl jeden vyrobil i pro papeže

I když hotely na Mariánskolázeňské ulici provází těžká doba, ceny nezvyšovaly. "V průměru u nás jedna noc vychází na 350 euro. Nejlevnější pokoj máme za 200 euro, nejdražší apartmán pak za 2500 na jednu noc. K dispozici má vlastní SPA i lékaře na pokoji. Bohužel jsme ho od pandemie ani jednou neobsadili. Že bychom ho zlevnili, nepřichází ale v úvahu," dodává ředitel Eden Group.

Němečtí klienti budou během Vánoc těmi nejpočetnějšími také v Grandhotelu Ambassador Národní dům. "Máme i Čechy. Obsazenost máme průměrnou, je taková, na jakou jsme zvyklí," uzavírá ředitel Jan Žďárek.