Po třech letech mohou penziony opět žít normálním životem bez covidových omezení. Podnikatelé z oblíbené destinace Krušné hory se shodují, že přístup klientů se poněkud změnil. Zamlouvají si delší pobyty a hlavně je objednávají na poslední chvíli. Někde je obsazenost malá, některé penziony jsou těsně před startem velké sezony téměř naplněny.

"Situace u nás zatím příliš dobrá není, obsazeno na prázdniny máme doposud tak z dvaceti procent. Zřejmě za to může i fakt, že jsme poměrně mladý penzion, začali jsme fungovat teprve tři měsíce před covidem. Klientela je česká a německá, poměr je tak jedna ku jedné. Lidé si pobyty spíše rezervují na poslední chvíli," uvedl majitel penzionu Jáchymovoff Petr Zamazal. Přiznal, že kdyby neměl jiné podnikatelské aktivity, penzion by asi nepřežil. "Dotuji ho z jiné činnosti. Začali jsme v nešťastnou dobu, ale vydrželi jsme. Navíc kvůli tomu, že jsme neměli žádnou historii, neměli jsme nárok na covidové kompenzace od státu," dodal podnikatel.

Unikátní nálezy archeologů z lokality Hořoviček a Hořesedel.
U D6 objevili archeologové sídliště zemědělců z dob pravěku. Žili tam Keltové

Naprosto jiná situace je v malém Pensionu Pstruží, který se nachází právě ve Pstruží, tedy jen kousek od Plešivce. "Už máme naplněnost takových 80 procent. Zatím je lepší červenec než srpen. Poptávka se trochu změnila, lidé si pobyty neobjednávají s takovým předstihem, proto je srpen zatím slabší. Teď máme více Čechů než Němců, v zimě je to tak půl na půl," konstatovala správcová penzionu Simona Denková.

Podle ní za dobrou obsazeností může být zřejmě i atraktivní poloha. "A také máme štěstí, že podobné zařízení v této lokalitě není, nemáme tak vlastně žádnou konkurenci," poznamenala správcová penzionu, který znovu letos na léto zavedl takzvané týdenní turnusy. Turisté se tam tak mohou ubytovat pouze v sedmidenních cyklech, které začínají vždy v sobotu. "Vrátili jsme se k tomuto systému, který jsme měli před covidem. Zatím s ním nemáme problém, je to ale jen na léto, během zimy od týdenních turnusů zřejmě upustíme. Díky týdenním cyklům vzniká v penzionu i lepší rodinná atmosféra," vysvětlila Denková s tím, že Pension Pstruží využívají především rodiny s dětmi, které jsou spíše aktivně založeny.

V pátek začíná Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
Festival ve Varech zahájí Superhrdinové. A další hvězdou bude Liev Schreiber

Zatím padesátiprocentní obsazenost na červenec hlásí Krušnohorský penzion Javor v Horní Blatné. "Srpen je o něco slabší. Češi se hlásí víc než Němci a dost často se turisté objednávají na poslední chvíli. Změnou také je, že volí delší pobyty. Před covidem to byly hlavně víkendy, nebo prodloužené víkendy. Teď jsou v kurzu týdenní rezervace," dodal Ivo Malimánek za Krušnohorský penzion.