Dostat se do Petterova mlýna, jehož torzo stojí těsně před Jáchymovem, není vůbec snadné. K obejktu, který je druhým nejstarším mlýnem, vedou dvě cesty. Jedna je zatarasená plotem, druhá vede přes historický můstek, který se klene nad Jáchymovským potokem. Dalo by se říci, že zdolání této překážky je poněkud snadné, ale není. Člověk se musí prodrat přes vysoké kopřivy, do nohou se mu zasekávají trny ostružin, bota občas šlápne na nějaký střep. Pokud toto člověk zvládne, dostane se do prostora mlýna. Tedy respektive do toho, co z něho zbylo. Všude se válí sutina a odpadky.

Památka dlouhé roky chátrá, dnes už nemá ani střechu, a nevědoucí kolemjedoucí ani netuší, jak vzácná ruina tam vlastně stojí. „Naše dendrologická analýza ukázala, že jeho datování se váže do roku 1532, jedná se o druhý nejstarší zachovaný mlýn u nás,“ říká Luboš Zeman z Národního památkového ústavu.

Příběhy opuštěných budov.Příběhy opuštěných budov.Zdroj: Deník

Petterův nebyl přitom jediným mlýnem, který v dolní části Jáchymova stával. „Celé údolí od Ostrova do Jáchymova bylo plné mlýnů, což bylo i na tehdejší dobu mimořádné. Nacházelo se zde 17 lokalit s vodními koly nebo později s turbínami. Za jejich vznikem stojí těžba stříbra začátkem 16. století, a s tím i velký počet obyvatel s nárůstem potřeby energie. Mlelo se zde obilí, zpracovávaly se rudy, vyrábělo železné nářadí, byly zde mlýny, hamry, pily, stoupy, což vyvolávalo velkou potřebu dřeva. Na druhou stranu zde byl dostatek dříve cenných hadrů, které se používaly pro výrobu papíru, proto zde byly i dvě papírny,“ vypráví památkář.

Příběhy opuštěných budov najdete ZDE>>>

Osud mlýna zpečetily porevoluční spekulanti. Dnes je v majetku Jáchymova, jehož bývalé vedení jej chtělo zbourat. „Bohužel, z objektu už je oficiálně brounfield. Rozhodně nemáme demolici v plánu. Pouze v případu nové přístavby budeme řešit s památkáři, co s tím,“ poznamenává jáchymovská místostarostka Lada Baranek.

Město ale nemá zatím žádnou studii. „Do konce volebního období chceme mít jasno. Každým měsícem se ale stav mlýna zhoršuje,“ dodává Baranek, podle níž by mlýn mohl sloužit jako interaktivní muzeum společně s kavárnou, nacházet by se tu mohla i menší výrobna – třeba papírna. Tento záměr kvitují i památkáři.

Kde stojí: leží na Jáchymovském potoku v lokalitě zvané Údolí mlýnků, které se nachází těsně pod Jáchymovem. GPS lokace: 50.3516594N, 12.9317347E
Kdy a kým byl postaven: Dendrologická analýza datuje stáří do roku 1532.
Kdy a jakou zažil největší slávu: Největší slávu zřejmě zažil v 16. a 17. století.
Odkdy a proč chátrá: Chátrá od roku 1989. Vlivem dlouhodobé neúdržby se v zimním období 2010-2011 na Petterově mlýnu zhroutily střechy i stropy a objekt se dostal již na pokraj zkázy