Jak uvedl ředitel DPKV Lukáš Siřínek, bylo načase takové kroky udělat, protože poslední optimalizací prošla MHD v roce 1999. „Nebudeme nic rušit, pouze omezíme některé méně vytížené linky. MHD má být hromadná doprava, nikoliv individuální. Některé spoje jsou třeba naplněny jen ráno, kdy jezdí děti do školy,“ upozornil náměstek primátorky Tomáš Trtek (ANO).

Podle Siřínka se sníží i počet některých spojů, a to už začátkem příštího roku. „Do města denně vyjede tisíc padesát pět autobusů a my tento počet snížíme o devadesát devět,“ upřesnil Siřínek. Některé linky tedy nepojedou v tak hustých intervalech a v časech odjezdů budou větší pauzy. „Půjde především o okrajové části města, kde vytíženost autobusů není tak velká. Konkrétně třeba Tašovice, kde průměrně jezdí 1,33 cestujících,“ vysvětlil ředitel.

MHD ale zavede nové, expresní spoje. „Nová linka pojede na Čankovskou přes Dolní Kamennou, odkud najede na Sokolovskou ulici. Lidé už dlouho volají po tom, že by chtěli na Dolní Kamenné zastávku poblíž Lidlu,“ doplnil ředitel. Nová, expresní linka bude jezdit i do Staré Role.

Zásadní změna čeká také provoz lanovky na Imperial, který stojí šest milionů ročně, a přitom slouží především turistům. Za rok přepraví jen 220 tisíc lidí, autobusy MHD 13,2 milionu cestujících. „Nemůžeme si dovolit míchat službu pro naše občany se službou pro turisty,“ konstatoval Trtek.

Siřínek dodal, že provoz lanovky už nebude od 5 hodin do 21.15, ale jen od 7 do 19 hodin. Jezdit bude jen v jednom směru.