Václav Havel byl v mnohém inspirací, vzorem a autoritou nejen pro obyvatele České republiky. Jednou z jeho vlastností byla i schopnost se s nadhledem zasmát sám sobě. A proto jej v den výročí jeho úmrtí chtějí organizátoři akce připomenout s úsměvem, a to ohrnutím kalhot.

Na vysvětlenou lze ještě dodat, že nápad vzešel ze situace, kdy onehdy na vojenské přehlídce přišel Václav Havel v krátkých kalhotách. Ve skutečnosti nešlo o kalhoty krátké, ale povytažené.

Akci podporuje také více než desítka osobností, například ekonom Tomáš Sedláček, skladatel a zpěvák Michael Kocáb, architektka Eva Jiřičná nebo senátorka Eliška Wagnerová.

Rovněž mezi lidmi vzbudil nápad s ohrnutými kalhotami vlnu zájmu.

„Je to nenásilný a celkem vkusně humorný způsob, jak si připomenout bývalého prezidenta. Přijde mi, že je to i ryze český způsob ukázky našeho cítění. Akce se určitě zúčastním a po celý dnešek mi budou mrznout kotníky," doplnil s úsměvem Karlovarák Jan Břežák.
Ne všichni se ale do akce zapojí, i když uznávají, že nápad je to vskutku originální.

„Vzhledem k tomu, že je všude stále dost sněhu, tak to s těmi kalhotami není úplně nejskvělejší nápad. Ale uznávám, že lidé, kteří za tím stojí, jsou vysoce kreativní," reagoval Tomáš Bursík z Chodova.

Dnes si jako projev vzpomínky tedy ohrňte výrazně nohavice u svých kalhot.