VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Událost roku 2010: Setkání prezidentů Visegrádské čtyřky

Karlovy Vary - Prezidenti čtyř evropských zemí se v listopadu minulého roku sešli v Karlových Varech

4.1.2011
SDÍLEJ:

Příprava na summit prezidentů zemí Visegrádské čtyřky v Karlových Varech. Nácvik slavnostního ceremoniálu.Foto: DENÍK/Jakub Kopřiva

Prezidenti čtyř evropských zemí se v listopadu minulého roku sešli v Karlových Varech. Připraveno pro ně bylo vystoupení Hudby Hradní stráže a zajímavý doprovodný program i pro jejich manželky.

„Událost to byla opravdu velkolepá a přípravy na ni probíhaly několik měsíců dopředu. Bylo nutné vše připravit a do puntíku naplánovat. Zástupci Hradní stráže si s sebou přivezli dokonce také krokoměr, při takovýchto akcích totiž záleží doslova na každém kroku,“ konstatovala Michaela Kousalová, mluvčí karlovarského magistrátu. Slavnostní ceremoniál začal v pátek 4. listopadu na Mlýnské kolonádě. Na červený koberec postupně dorazil prezident České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska. Po uvítání hlavy států vystoupaly na pódium, kde pozdravily přítomné hosty. Poté nechybělo ani předání darů a ochutnání pramenů včetně becherovky. Celé uvítání a také doprovodný program na pódiu byly přenášeny na velkoplošnou obrazovku. Po ukončení slavnostního ceremoniálu se summit přesunul do hotelu Imperial, kde prezidenti zhodnotili uplynulé období existence V4, diskutovali o společných zájmech, prioritách a budoucích iniciativách.

Druhý den prezidenti jednali o problémech, ale i obdivovali Karlovy Vary. Hodnocení dosavadní činnosti, nastínění dalších cílů i prohlubování vzájemných vztahů. To byly hlavní důvody, proč v Karlových Varech prezidenti jednali. Ve svém nabitém programu si také našli čas na poznávání krás Karlových Varů a okolí. Styčným bodem jednání bylo postavení států v rámci Evropské unie a čtveřice státníků – Václav Klaus (Česká republika), Ivan Gasparovič (Slovensko) Pál Schmitt (Maďarsko) a Bronislaw Komorowski (Polsko) – se zabývala také racionálním uspořádáním energetiky, otázkou Romů i dalším plánovaným posílením sousedských vztahů.

„Domnívám se, že spolupráce v rámci V4 je velmi důležitá a je obrovskou výhodou, že všechny státy jsou členy Evropské unie i NATO. To nám dává velmi široké spektrum společných témat a věcí, které můžeme společně řešit. Myslím, že jsme se shodli na tom, že náš hlas musí být v rámci Evropské unie slyšet,“ zhodnotil setkání prezident Václav Klaus. Ten také doplnil, že prezidenti našli společnou řeč i v otázce energetiky a v dalších tématech.

Jsem velmi rád, že vztahy se stále prohlubují a v mnoha věcech jsme skutečně naprosto stejného názoru,“ dodal Klaus. Dobré dojmy zanechal summit V4 i na prezidentech ostatních členských zemí. „Témat k hovoru bylo skutečně hodně. Jsem velmi rád, že přišla řeč i na téma Romů, kterým je podle mě také velmi důležité se zabývat v rámci V4. „Jednání mě dále utvrdilo v tom, že naše spolupráce vůbec není marná, ale má rozhodně velký význam pro každou z našich zemí,“ sdělil slovenský prezident Ivan Gasparovič. Na tom, že Visegrádská čtyřka zvyšuje sílu a potenciál zemí Evropské unie, se shodli i prezidenti Polska a Maďarska. „Je potřeba nadále jednat a nebát se diskutovat. Odjíždím z tohoto krásného města s velmi dobrým pocitem a vírou, že věci, které děláme, mají smysl,“ uvedl polský prezident Bronislaw Komorowski. „Mám velmi silný pocit solidarity mezi našimi zeměmi a celkově vnímám, že jsem tady nejednal s kolegy pouze jako prezidenty, ale i jako s mými přáteli,“ doplnil Pál Schmitt, prezident Maďarska.

Prezidenti ovšem pouze nepracovali a nedebatovali, ale zajímali se i o historii Karlových Varů a také si pochutnali na nejrůznějších specialitách. V proslulém karlovarském hotelu Imperial, který jim byl po dobu summitu domovem, si mohli s manželkami pochutnat například na konfikované selečí krkovičce s kroketou z kolínka, bílém zelí a karlovarské nádivce, kulajdě s hříbky a křepelčím vajíčkem nebo candátovi pečeném na másle s houbovým kubou. Pozadu nezůstal ani slavný Grandhotel Pupp, kde se konala slavnostní páteční večeře, na kterou pozvali prezidenty Maďarska, Polska a Slovenska prezident Václav Klaus s manželkou Livií. Zde si mohly delegace pochutnat například na jelení svíčkové s karlovarským knedlíkem.

Bohatý program byl připraven i pro manželky čtyř prezidentů. V sobotu dopoledne navštívily karlovarskou sklárnu Moser a odpoledne si prohlédly zámek v Bečově nad Teplou. Na jejich příjezd čekalo několik stovek místních občanů. „To jsem vůbec nečekala. Jste hrozně milí, je tady snad celý Bečov,“ pochválila zájem Bečovských prezidentova manželka Livie Klausová. Velmi dobrý pocit zanechala návštěva i na Olze Halákové, starostce Bečova. „Pro mě osobně to byla obrovská událost. Všechny dámy byly opravdu velmi milé a Bečov moc chválily. Dokonce říkaly, že si zde připadají jako při setkání s pohádkou,“ konstatovala starostka. Podle ní se první dámy snažily i radit, jak městečko více propagovat. „Říkaly, že je jim líto, že se o zámku tolik neví, a měly i několik postřehů a nápadů. Byly rády, že si nakonec z místních památek vybraly právě Bečov,“ doplnila bečovská starostka. Pro zámek v Bečově byla návštěva velkou událostí. „Nejen na mě, ale na celý náš tým spolupracovníků, kteří separátní program manželek prezidentů V4 připravovali, udělala tato VIP návštěva skvělý dojem,“ konstatoval kastelán Tomáš Wizovský.

Autor: Jakub Kopřiva

4.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Do Chebu míří Snow film festival

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Karlovarsko - Volební účast kolem 50 procent se očekává v Karlovarském kraji.

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Karlovarsko – Osobní automobil Renault začal v úterý odpoledne hořet na dálnici D6 u sjezdu na Nové Sedlo.

Volební účast je zatím průměrná

Karlovarsko - Zájem o volby v Karlovarském kraji a na Karlovarsku byl v pátek poměrně slušný, ale nad průměrnou účast při volbách před čtyřmi roky (kolem 51 procent) se zatím nedostal.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení