Už více než tisícovka Ukrajinců našla nový domov na území Karlovarského kraje. Potýkají se s mnohými překážkami, které jim ještě více komplikují situaci. Například nemají peníze, kterými by na našem území mohli platit. Dost často přijeli s hotovostí v ukrajinské měně, tedy s hřivnou, kterou jim v Karlových Varech ale nikdo nevymění. Na území regionu pomáhá i řada tlumočníků a dobrovolníků, například také pracovníků Města Karlovy Vary. O uplynulém víkendu vzali paní Tatianu s jejími dvěma dětmi ve věku 12 a 17 let a její maminkou na průzkum města. Rodina přijela do Karlových Varů z Kyjeva už 27. února a na cestě strávila 48 hodin. Když dorazila na hranice, měla velké štěstí, protože potkala člověka, který jim nabídl transport do Karlových Varů. Za hranicemi Ukrajiny jsou úplně poprvé, manžel i tatínek paní Tatiany museli zůstat ve válkou zmítané zemi.

"Ukázali jsme jim, kam mohou do obchodu, kde je nemocnice, kde poliklinika, kde církev a vzali jsme je také na výlet lanovkou na Dianu," vypráví zaměstnanec Infocentra Tomáš Melč, kterému a ukrajinské rodině dělala společnost místní dlouholetá průvodkyně původem z Kyjeva Olena Ozirská.

close První uprchlíci z Ukrajiny už prozkoumávají krásy Karlových Varů. Na výlet je vzali ti, kteří nyní dobrovolně v této těžké době pomáhají. info Zdroj: Foto: Tomáš Melč zoom_in První uprchlíci z Ukrajiny už prozkoumávají krásy Karlových Varů. Na výlet je vzali ti, kteří nyní dobrovolně v této těžké době pomáhají.

Oba byli mnohdy z reakce uprchlíků zaskočeni. "Říkají, jak je pro ně Česko na jejich poměry hrozně drahé. Jsou skromní, nic navíc nechtějí. Od města dostali karlovarské oplatky, tak měli obrovskou radost. Město se jim moc líbí, je tu prý ticho proti Kyjevu a moc čisto," říká průvodkyně. "Ptají se nás na věci, na které se nechtějí při registraci ptát nebo na ně neměli pomyšlení. Například kde a jak si založit bankovní účet, kde mohou hledat zaměstnání a jak si pořídit českou sim kartu. Překvapuje je, že se u nás pije i voda z kohoutku, u nich to běžné není,” líčí Melč.

Tatiana dokáže být navíc v této těžké době objektivní a přiznává, že se v některých chvílích stydí za některé své spoluobčany. I mezi nimi se totiž bohužel najdou tací, kteří peníze mají a přesto žádají o pomoc. "Sama Tatiana, která do Karlových Varů dorazila se synem, dcerou a maminkou, žádné finanční prostředky ale nemá. Hodně jim s vyplněním potřebných formulářů pomohl místní magistrát i odbor sociálních věcí. Bohužel mají pouze ukrajinské hřivny, a i když se obrátili na primátorku, zda může požádat karlovarské banky o výměnu na české koruny, bohužel nikdo zde hřivny nechce vyměnit," konstatuje zaměstnanec infocentra. Právě fakt, že nemají žádné peníze, je dost nyní omezuje, nikam nemohou. "Je zapotřebí je co nejdříve zapojit do běžného života, chtějí pracovat a děti do školy, ale samozřejmě se bojí, jak je všichni přijmou. Nyní nemají peníze, tak ani nikam nemohou jít, a tak jen přes připojení na wi-fi sledují, jak jsou postupně ničena další ukrajinská města," dodává Melč.