Kolem tří tisíc Ukrajinců pobývá v současné době v různých hotelích a penzionech na území Karlovarského kraje. S přicházející letní turistickou sezónou ne všichni budou moci nadále ale tato ubytovací zařízení využívat. Vedení kraje si je toho vědomo a shání pro ně nové umístění. K dispozici bude mít ovšem jen stovky lůžek. Ředitel Člověka v tísni Karlovarského kraje Jan Němeček míní, že jde opravdu o velký problém. "Je to horká brambora. Musí se vymyslet nějaký plán pro obce s rozšířenou působností. Ministerstvo vnitra by mělo rozhodnout, co bude s ubytováním uprchlíků dělat. To stát by měl řešit jejich případný přesun do regionů, které nejsou tak vytížené, jako ten náš," komentuje situaci ředitel.

Do úterka 17. května přicestovalo do Karlovarského kraje z Ukrajiny bezmála už 13,5 tisíce lidí. V poměru na počet obyvatel jich je nejvíce z celé republiky právě v Karlových Varech. Mnoho z nich se snaží zapojit do běžného života, shání si práci i standardní ubytování. Jenomže právě v tom je velký zádrhel. Deník už před dvěma měsíci informoval, že byty k pronájmu v regionu nejsou. "Běženci by si chtěli pronajmout byty, my jim ale nemáme co nabídnout. Kolegové obcházejí realitní společnosti, ale bez úspěchu - nabídka není žádná," konstatuje ředitel Němeček.

Už dnes je jasné, že ke konci květnu opustí hotely kolem pěti stovky Ukrajinců, ke konci červnu jich bude dalších 400. Hejtman Petr Kulhánek už minulý týden informoval, že kraj má v současné době k dispozici pár stovek lůžek, které se nacházejí v jednom mariánskolázeňském hotelovém řetězci, něco uvolnilo město Kraslice, další kapacity nabídnou nevyužitá školní zařízení Karlovarského kraje.

"Čísla, která máme k dispozici, primárně vycházejí z uzavřených rámcových smluv s ubytovateli. Odhadujeme, že bez ubytování bude ke konci června celkem 900 osob, pokud budou uzavřeny dodatky ke stávajícím smlouvám s prodloužením doby ubytování. Situace je ale stále dynamická, počty se tedy dále mohou vyvíjet. Kraj proto jedná s obcemi s rozšířenou působností i soukromými ubytovateli o možnosti dalších kapacit," dodává mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.