Jeden z největších projektů ukrajinských podnikatelů v Karlovarském kraji je ukryt hluboko v lesích, v místě, kde byste čekali pouze chaty a kde stál opuštěný bývalý lovecký zámeček.

Lužec u Nejdku se kromě čistého vzduchu a všeobjímajícího ticha ničím jiným chlubit nemohl.

To se nyní mění. Už v červnu zde návštěvníkům otevře supermoderní lázeňský hotel, ovšem se středověkou patinou.

Právě zdevastovaný zámeček si vybrali ukrajinští investoři pro stavbu lázeňského zařízení, které svou rozlohou a moderním balneem směle může konkurovat karlovarským lázeňským sanatoriím. Práci zde najde přes padesát lidí.

Původní loveckou rezidenci si v roce 1919 nechal postavit sokolovský uhlobaron. Emblém svaté Barbory má stále ve svém průčelí a za války si ji oblíbil i Göring či letci luftwafe.

Ty nyní vystřídají lázeňští hosté, pro něž je zde připraveno 62 pokojů.

„K původní budově jsme přistavěli dvě křídla. Hotel má nyní plochu 220 metrů čtverečných. Máme vlastní vodu ve třech studnách, trafostanici i čističku. Vybudovali jsme zde i bazén s protiproudem, tři sauny, finskou, římskou i tureckou, hosté budou mít k dispozici veškeré lázeňské procedury a lékařské ordinace. Budeme zde léčit i pacienty s gynekologickými problémy nebo potížemi s prostatou," vysvětlil Jiří Dědeček, ředitel SPA Wellnes hotel Zámek Lužec.

Kromě zdravotních problémů si zde hosté budou léčit i duši.

„Naší devízou je klid, příroda a nádherný vzduch. Abychom se ale přece jenom od klasických lázeňských sanatorií trochu odlišili, zakomponovali jsme vybavení hotelu do středověku. Vidíte sami," otevřel Jiří Dědeček dveře do jednoho z nich. Shodou okolností do pokoje Karla IV. „Každý z pokojů je pojmenován po českých králích. Je to takový průřez českou historií," vysvětlil Dědeček a ukázal na muže, který v montérkách dodělával v pokoji poslední úpravy. „To je jeden z majitelů, Valerij Vasilijevič Galan. Ta paní v šátku, kterou jste viděli na chodbě umývat okna, je také majitelkou," podotkl. Valerij V. Galan je s vybavením hotelu velmi spokojen. „Podlaha z dubových prken je skutečně z dubu, z pravé mědi jsou koupelnové doplňky a chodby jsou obloženy kamenem z mořského dna. A vaše historie je krásná, tak proč ji hostům více nepřiblížit," vysvětlil.

Součástí hotelu jsou dvě restaurace, jejichž vybavení, a to včetně příborů, je také středověké a nechybí ani středověká nefalšovaná krčma. „Kukuřici zde podávat nebudeme, tu ve středověku neznali," smál se ředitel Dědeček. Čerstvé a regionální potraviny v hotelové kuchyni budou samozřejmostí.