V knihovně se sešlo vše možné od toustovače, bot, filtrů na olej, panenek, žárovek, hrnečků, pírek, lístků na autobus, zrnek kukuřice až po dvě cibule.

Umělec měl dva měsíce na tvorbu a nyní můžeme v knihovně spatřit jeho dílo. Vernisáž zahájila knihovnice Jitka Svobodová, která samotného výtvarníka i jeho projekt představila. „Některé ty předměty byly velmi zvláštní. My jsme si vůbec nedokázali představit, že se z toho dá něco uměleckého vytvořit. Ale podařilo se. Zjistili jsme tak, že lze tyto předměty vrátit zpět do života."

Projekt byl pro autora opravdovou výzvou. „Nevyužil jsem ani polovinu těch předmětů, bylo jich hrozně moc. Vozil jsem si je na své cesty a průběžně z nich tvořil," uvedl Torben Rejnholdt Petersen.

Všechny vystavené objekty a obrazy měly své zvláštní kouzlo. Tvůrce zájemcům objasnil, co se kterým dílem snažil říci. Obraz rybáře, sedícího na železném měsíčku, s prutem v ruce a úlovkem plastové lahve, měl například znázorňovat, jak jsou moře a vody plné odpadků. Jiný příběh má zase objekt, na kterém je uprostřed spousty drátů a kabelů ztvárněný plačící člověk.

„Původně tam měl být strom, ale pak jsem si uvědomil, jak jsme obklopeni technologiemi a pomalu si ničíme přírodu, že tu vlastně ani žádný strom růst nemůže," vysvětlil Torben.

Umělec byl velmi milý a s každým si ochotně popovídal. Protože češtinou ještě nevládne a všichni zúčastnění zase nebyli vybavení znalostí angličtiny, tak kdo uměl, spontánně zájemcům přetlumočil, a příjemná, neformální atmosféra tak podtrhla kouzlo celé akce.

Torben Rejnholdt Petersen žije v Karlových Varech, přistěhoval se sem před pěti měsíci. Vytvořené dílo je jeho první exhibicí v našem krajském městě. Jak je i z výstavy patrné, svou prací se snaží zapůsobit na lidské nitro.

Dříve se věnoval převážně umělecké fotografii, ale později se začal vyjadřovat i pomocí soch a kreseb. Nerad by se zaškatulkoval do jednoho způsobu tvorby, proto jsou jeho projekty velice kreativní. Například tvořil celý den s cestujícími v autobuse. Ve večerních hodinách si pak autobus půjčil a udělal z něj na noc galerii. (swo)