„Na nádvoří hradu se v letošním roce sešlo 25 umělců. Byli tady řezbáři, skláři či malíři a lidé je mohli vidět při práci. Každý rok sem jezdí řada umělců z celé České republiky,“ konstatovala hradní paní Dita. První ročníky tohoto sympozia byly určeny pouze řezbářům, ovšem v posledních letech bylo sympozium rozšířeno. „Celý ten týden bylo nádherné a teplé počasí, takže návštěvnovat byla slušná. V posledních letech sympozium navštěvují hlavně čeští turisté. Všechny výrobky bylo možno zakoupit, ty které se neprodaly, budou zdobit místnosti hradu. Ale prodávat se budou po celý rok,“dodala hradní paní.

Samotné sympozium si pochvalují i sami umělci, kteří navštěvují pravidelně každý ročník. „Jsem zde od prvního dne a jako každý rok, tak i letos byla výstava perfektní. Sjíždí se tu dobří lidé, takže o zábavu je postaráno. Na můj vkus je počasí až moc teplé, ale zase lepší, než aby pršelo. Kromě práce se taky procházíme po Krušných horách,“ řekl Josef Malý, brusič šperkových a drahých kamenů z Rovenska pod Troskami.

Nechyběli ani řezbáři, kteří se zúčastnili prvních ročníků tohoto sympozia. „V posledních letech jsem pracoval hlavně v cizině, ale když to jen bylo možné, na Horní hrad jsem dorazil. Sejde se tu vždy dobrá parta, což je důležité. Vždy když se sem vrátím, tak vidím, jak velký kus práce se na hradě udělal. Není to vůbec lehké, je to běh na dlouhou trať,“ uvedl řežbář Ervín Gruber z Boče.