Už podruhé během čtrnácti dnů zasahovali hasiči kvůli úniku jedovatého chloru v bazénovém centru v Karlových Varech. Zatímco první událost se obešla bez zranění a zavinila ji špatná láhev, uplynulou sobotu odpoledne se nebezpečného plynu nadýchalo přes sedmdesát osob. Třicet z nich skončilo v nemocnici. A tentokrát nebyla na vině technologie, ale zaměstnanec bazénového centra. „Ano, byla to jeho nedbalost, byť doufám, že neúmyslná. To prověří policie. Zjistili jsme to při včerejší kontrole, jíž se účastnila policie i dodavatel technologie," vysvětlil Roman Maleček. Bližší podrobnosti k případu zveřejní ředitel bazénového centra až dnes. Dodal, že bazén bude ode dneška veřejnosti znovu přístupný. „Zvládneme to. Zástupy máme," dodal. V bazénu pracuje patnáct zaměstnanců a šest na údržbě.

„To, co se stalo, je velmi závažné. O úniku chloru jsem byl informován a okamžitě jsem se spojil s nemocnicí, abych zjistil, jak jsou na tom hospitalizovaní návštěvníci bazénu. Požádal jsem i o jejich seznam, abychom je mohli kontaktovat. Jejich újmu pochopitelně hodláme kompenzovat," uvedl primátor, který už v sobotu kvůli havárii v bazénu jednal s hasiči, policií i hygienou. Zdůraznil, že město chce podobným událostem nyní především předejít. „To, co se stalo, nebereme na lehkou váhu. Budeme požadovat přísné požadavky na zaměstnance. Maximální kontrola je zde nezbytná," doplnil primátor.


Havárie s únikem chloru nebyla prvním problémem, s nímž se v bazénovém centru museli vypořádat. Nedávno na užaslého návštěvníka, který vycházel ze sauny, spadly dveře. Jejich skleněná výplň se roztříštila a pořezala jej na ruce. I on musel být odvezen do nemocnice. Hasiči museli k bazénu znovu vyjet i kvůli záplavám při nedávné oblevě.


Zjednodušeně by se dalo říci, že stabilními návštěvníky bazénu jsou kromě veřejnosti i policisté a hasiči. Ti ovšem pracovně. O cvičný poplach jednotek integrovaného záchranného systému rozhodně nejde.

Bazénové centrum

Bazénové centrum v Karlových Varech bylo slavnostně otevřeno 2. října loňského roku.
Jeho výstavba stála 271 milionů.
Hlavní bazén je 25 metrů dlouhý, 1,2 až 2,8 metru hluboký, má šest drah, saunu, tobogan a relaxační zónu s tryskami.
Výukový bazén měří 5,6 x 7 metrů. Za hodinu zaplatí dospělý návštěvník 80 korun, se saunou 120 korun. Rodina s jedním dítětem zaplatí 160 korun.

Na havárii v bazénu reagoval i kraj

Vedení Karlovarského kraje pozorně sleduje situaci kolem úniku chloru v bazénu v Karlových Varech. Podle krajské mluvčí Jany Pavlíkové je náměstek pro zdravotnictví Miloslav Čermák v kontaktu s vedením Karlovarské krajské nemocnice, kam bylo převezeno 30 návštěvníků bazénu včetně dětí. „Aktuální vývoj řešil i s vedením zdravotnické záchranné služby, která do akce zapojila 14 vozů. V současnosti není nikdo v ohrožení života, proto zřejmě nebude nutné svolat krizový štáb. Vyzýváme ty návštěvníky bazénu, kteří odešli domů bez zdravotní kontroly, aby při problémech vyhledali lékařskou pomoc," znovu upozornila krajská mluvčí.