VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní projekt Čtení pomáhá povede děti ke čtení i pomoci druhým

Karlovarský kraj - Veřejnost bude hlasovat a vybere nejlepší knihy pro děti a mládež

6.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Čtení pomáhá je unikátní projekt, který podporuje rozvoj čtenářství a umožňuje dětem a mládeži přímo se podílet na charitativní činnosti. Upozornila na něj Ludmila Křivancová z dětského oddělení karlovarské městské knihovny I. P. Pavlova.

První aktivitou projektu je veřejné hlasování o nejlepší knihu pro děti a mládež. Ze seznamu knih na adrese www.ctenipomaha.cz si mladí čtenáři budou moci vybrat tu, která se jim nejvíce líbí.

Když knihu přečtou a zodpovědí správně kontrolní otázky, získají finanční odměnu – ne však pro sebe. Každý čtenář dostane možnost rozhodnout, kterému z dobročinných projektů nominovaných renomovanými nadacemi částku věnuje. Celkem tak mladí čtenáři každoročně dostanou možnost „umístit“ deset milionů korun poskytnutých donátorem projektu.

O nejlepších knihách pro děti a mládež bude veřejnost hlasovat na webovém serveru ctenipomaha.cz a prostřednictvím SMS.

Prvních 40 knih v každé ze dvou kategorií nominovala odborná porota ve složení Zdeněk Svěrák, Jiří Dědeček, Marek Eben, Alena Ježková, Martin Roman a zástupci partnerů projektu. Své oblíbené knihy však mohou navrhnout i hlasující.

Osobní tip předsedy komise Zdeňka Svěráka na nejlepší knihu pro mladší školáky jsou Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Fimfárum Jana Wericha. „Číst knížky je jako odemknout klíčem abecedy komnatu s pokladem. Tam se slova mění v obrazy a v pocity, které se rodí v čtenářově hlavě a srdci a jsou jedinečné a hluboké. Nepodaří-li se nám předat dětem tento klíč, přetrhneme i řetěz porozumění mezi generacemi,“ hodnotí důležitost čtenářství Zdeněk Svěrák.

Podle Jiřího Dědečka, předsedy českého PEN Klubu, je čtení jednou z nejkrásnějších činností, které zná, a i on by na prvním místě mezi nejlepšími knihami rád viděl Fimfárum.


Fakta o projektu Čtení pomáhá

• Projekt Čtení pomáhá rozdělí každý rok deset milionů korun na dobročinné účely. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou malí čtenáři.

• Každé dítě, které se zapojí do projektu, získá po přečtení některé ze seznamu vybraných knih kredit 50 korun, který bude moci věnovat na jeden z nominovaných dobročinných projektů.

Knihy
• Pro každou skupinu čtenářů (3.–5. třída, 6.–9. třída, 1.–3. třída středních škol) bude na počátku vybráno minimálně 20 knih k přečtení.

• V nejmladší a střední kategorii vybere první knihy veřejnost v anketě̌o nejlepší knihu pro děti a mládež. Do ankety nominuje knihy odborná porota v čele se Zdeňkem Svěrákem. Pro nejstarší kategorii vybere knihy odborná porota přímo.

• Cílový stav je minimálně 100 knih pro každou věkovou kategorii.

Charity
• Charity, kterým budou moci čtenáři věnovat své kredity, bude projekt Čtení pomáhá vybírat ve spolupráci s Fórem dárců, renomovanými neziskovými organizacemi a partnery.

• Předpokládáme, že ročně podpoříme více než 100 charitativních projektů celkovou sumou 10 milionů korun. V každém okamžiku bude v projektu k dispozici pro hlasování minimálně 12 charit. Tím bude zajištěno, že peníze se k potřebným dostanou dříve. Po úspěšném naplnění charity bude nabídka doplněna o další.

Spisovatelka Alena Ježková říká: „Když čteme knihu, žijeme s jejími postavami v dobrém i zlém, poznáváme nové světy, nové myšlenky. Četbou každé kvalitní knihy se v nás něco mění - rosteme v lepší lidi. Děti potřebují číst, aby mohly vyrůst.“

Hlasování o nejlepší knihu pro děti a mládež bude probíhat ve dvou kolech do začátku dubna. Osmého dubna se pak otevře nabídka vítězných knih mladým čtenářům na adrese www.ctenipomaha.cz. Současně tam naleznou i prvních 12 charitativních projektů, které se budou ucházet o jejich pomoc. Projekt „Čtení pomáhá“ podpoří prostřednictvím dětí charitativní projekty částkou 10 milionů korun ročně.

Autor: Alena Jeřábková

6.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Do Chebu míří Snow film festival

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Karlovarsko - Volební účast kolem 50 procent se očekává v Karlovarském kraji.

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Karlovarsko – Osobní automobil Renault začal v úterý odpoledne hořet na dálnici D6 u sjezdu na Nové Sedlo.

Volební účast je zatím průměrná

Karlovarsko - Zájem o volby v Karlovarském kraji a na Karlovarsku byl v pátek poměrně slušný, ale nad průměrnou účast při volbách před čtyřmi roky (kolem 51 procent) se zatím nedostal.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení