Relikviář bude totiž jedním z hlavních exponátů výstavy Hrady a zámky objevované a opěvované. Výpravná výstava představí české, moravské a slezské hrady a zámky jako svědky národních dějin a živá centra současné kultury. Jedinečná kulturní a historická památka se tak vrátí domů v době, kdy se na Státním hradu a zámku Bečov bude slavit 30. výročí jejího objevu.

„Manipulaci s jednou z nejcennějších památek České republiky předchází vždy pečlivá příprava. Nejprve je vypracována metodika, kterou připravuje správa SHZ Bečov a schvaluje vedení Národního památkového ústavu. Stav relikviáře před a po transferu kontroluje též restaurátor," doplnil bečovský kastelán Tomáš Wizovský.

Na návštěvnosti zámku se však absence relikviáře nepodepíše. Výstava se koná v mimosezonním období. „Jediným omezením bude, že nebudou organizovány speciální prohlídky pro individuální návštěvníky a předem objednané zájezdy v měsících únoru a březnu," dodal kastelán.

Co je relikviář?

Prvotřídní zlatnické dílo, vyrobené na území dnešní Belgie ve 12. století pro ostatky sv. Jana Křtitele, sv. Maura a sv. Timoteje. Je zdobené soškami z pozlaceného stříbra, drahými kameny a filigrány.