„Implantát zavedli prvním dvěma pacientům karlovarští lékaři společně se svými kolegy Petrem Neužilem a Štěpánem Černým z pražské Nemocnice Na Homolce," uvedla Barbora Silná, mluvčí KKN.

„ICD je přístroj, který se používá k léčbě srdečních arytmií a prevenci srdeční smrti, která postihuje ve vyspělých zemích kolem jednoho až dvou procent obyvatelstva," vysvětlil primář kardiocentra KKN Michal Paďour.

„Většina nemocných, kteří potřebují ICD, jsou pacienti, kteří byli již někdy v minulosti stiženi akutním infarktem myokardu," dodal dále Michal Paďour.
Přístrojek se pacientům zavádí pod kůži v oblasti klíční kosti a je složen z jedné nebo dvou ohebných elektrod zavedených skrze podklíčkovou žílu do srdce.
„Kardio-defibrilátory jsou pacientům zaváděny po celé České republice téměř ve všech krajích. Vloni jej lékaři na území státu implantovali celkem 2 767 pacientům. Předpokládáme tak, že přístroj bude v Karlovarském kraji ročně potřebovat asi osmdesát pacientů," doplnila Barbora Silná.

ICD opravdu dokáže pomoci pacientům ve chvíli, kdy by jim hrozila srdeční smrt.

„Podkladem náhlé srdeční smrti je nejčastěji rychlý srdeční rytmus, který pochází z nemocné svaloviny srdce. V té chvíli dochází k rychlému selhání krevního oběhu a bez včasného elektrického výboje, jenž zruší závažnou srdeční arytmii, pacient nevyhnutelně umírá. Jedinou opravdu účinnou léčbou pro takového nemocného bývá nejčastěji pouze implantace ICD," dodal primář Paďour.

„Spolupráce s karlovarskou nemocnicí pochází z dlouholetých zkušeností a známostí, kdy Michal Paďour v Nemocnici Na Homolce působil. Je velká škoda, že KKN doteď takovéto zákroky nedělala. Naším úsilím tak je, aby se karlovarské kardiocentrum stalo licencovaným centrem pro implantace kardioverter-defibrilátorů," reagoval primář kardiocentra Nemocnice Na Homolce Petr Neužil.

„Výkon operace proběhl bez problémů a pacientka šla již druhý den po zákroku domů," uzavřel Paďour.