Jejich odborná práce, zařízení na sledování koncentrace C02 během výuky, byla zařazena do širší nominace na zahraniční soutěže. Nyní chlapci již vědí, že je příští rok čeká cesta do čínského Pekingu, kde budou na mezinárodní soutěži odborných prací Being Youth Science Creation Competition reprezentovat české vědecké naděje.

A jak nahlíží na úspěch sami reprezentanti? „Již v Olomouci nás oslovila Ing. Miroslava Fatková z Talentcentra v Praze. V září přišla pozvánka do Prahy, kde jsme odpovídali na různé dotazy odborníků. Zaujali jsme, ale máme před sebou ještě hodně práce. S Čínou jsme vůbec nepočítali, vzhledem k velké konkurenci. Do současnosti jsme se zaměřovali spíše na technickou stránku projektu, ale nyní se máme soustředit například i na možnosti obchodního využití,“ uvedl Vladimír Veselý, maturant roku 2019 a potencionální student FEL ZUČ Plzeň.

Studenti oboru Elektrotechnika své zařízení stále vylepšují. Jejich cílem je, aby kromě C02 měřilo také vlhkost vzduchu a teplotu v místnosti a aby se dílčí data ukládala přes internet. Zároveň řeší otázku vylepšení napájení zařízení. A i když jsou kluci velmi samostatní, bez kvalitního technického zázemí a odborných konzultací s vyučujícími by se neobešli. Právě to jim poskytuje Střední průmyslová škola Ostrov.

„Na Matyáše a Vláďu jsme hrdí a do další soutěže jim držíme palce. Mě osobně těší i skutečnost, že nejsou jediní, kdo šíří dobré jméno školy. Vždyť v celostátním finále přehlídky SOČ jsme měli tři soutěžící dvojice a tým strojařů Filip Klier a Richard Kokštein byl prakticky stejně úspěšný, jejich zařízení je již nyní plně využitelné ve výrobě,“ hodnotí úspěch studentů ředitel školy Ing. Pavel Žemlička. „Věřím, že v brzké době se objeví další studenti, kteří převezmou štafetu a kteří nás utvrdí v tom, že nastavený kurz vzdělávání techniků je správný. Úzká spolupráce s regionálními zaměstnavateli, co možná nejčastější kontakt s výrobou, intelektuální a laboratorní zázemí nejen na naší škole, ale i na ČVUT Praha, a maximální podpora volnočasových aktivit zaměřená na tvůrčí projekty studentů,“ dodal Žemlička.