Až dnes přiletí přes sto pasažérů z Moskvy na karlovarské mezinárodní letiště, zjistí, že jejich bezpečnost zajišťují odstřelovači a cvičení psi na vyhledávání výbušnin.
Kvůli bombovému útoku na moskevské letiště Domodědovo totiž přijala přijala česká cizinecká police zvýšená bezpečnostní opatření. A to především tam, kde se soustřeďují zejména na spoje s Ruskem. Karlovarské letiště je tedy v centru jejich zájmu, protože zde odbaví na sedmdesát až osmdesát procent ruské klientely.


„Policie nemá žádné poznatky o tom, že by zde hostům hrozilo nebezpečí. Opatření jsou preventivního charakteru, pouze k zajištění bezpečnosti pasažérů,“ vysvětlil nadporučík Vladimír Vaňouček. V tu chvíli měl ale oči všude a letištní halu podroboval téměř rentgenologickému šetření.
Karlovarští Rusové přesto zneklidněli. Teroristický bombový útok na moskevské letiště totiž vnímají velmi emotivně.
„Jsem totálně v šoku. Bezpečnostní opatření na českých letištích jsou dobrá, až jsme z toho někdy naštvaní. V Moskvě jsou navíc daleko náročnější a vidíte, co se stalo. Když atentát naplánují, nic je nezastaví,“ ještě otřesen konstatuje Alexej Ružejnikov. Ten v Karlových Varech podniká a je také členem výboru pro národnostní menšiny při Krajském úřadu Karlovarského kraje. Právě on má ještě v živé paměti loňský březnový bombový útok sebevražedných atentátnic na moskevské metro.
„To nezapomenete. A když tam jedete znovu, tak ty velké díry, které zbyly po bombách ve zdech vám to znovu připomenou. Zůstala tady zeď pláče,“ dodává Ružejnikov.


On sám se přes další teroristický útok létat nebojí. „Má matka ale ano. Někteří starší lidé mají strach. Je to ďábelský útok na psychiku. I já mám velmi nepříjemný pocit, když vidím ženu zahalenou v černém. Mám strach, je to takový podvědomý pocit, že někde vedle mě je atentátník a že se něco může stát,“ přiznává se téměř bezradně.
Z bývalého Sovětského svazu létají do Karlových Varů letadla čtyřikrát týdně. Konkrétně se jedná o lety z Petrohradu a Sheremetyeva, které provozuje ČSA a Aeroflot. Právě kvůli těmto letům zvýšila cizinecká policie na letišti bezpečností opatření.
„Na letišti jsou v současné době specialisté na výbušniny, psovodi ale také odstřelovači. Zvýšená je také pozornost při odbavení osob zavazadel i dění v okolí letiště,“ řekla Barbora Kudláčková, tisková mluvčí cizinecké policie. Podle ní by se opatření v žádném případě neměla dotknout cestujících. „Jedná se o preventivní opatření. Jsme neustále v pohotovosti a celou situaci vyhodnocujeme a sledujeme,“ dodala tisková mluvčí.
Podle informací karlovarské pobočky cestovní kanceláře Aeroflot zde nemají žádné informace o tom, že by klienti z Moskvy cesty do lázní či zpět rušili. „Letenky běžně nakupují a zaznamenali jsme pouze klasické dotazy,“ uvedli pracovníci kanceláře.


Stejně na náš dotaz odpověděl i atašé ruského konzulátu v Karlových Varech Nikita Bazuchov.
„Do Karlových Varů jezdí stálá klientela. Prostě hosté, kteří sem jezdí odpočívat. Jsme ale obezřetní, je třeba si všímat maličkostí a odlišností,“ zdůraznil vedoucí inspektorátu Cizinecké policie Vladimír Vaňouček. A znovu zdůraznil, že se jedná o preventivní opatření.