„Velkým finálem pak bude společné zdobení vánočního stromku v parku před historickým kinem v Kyselce, a to právě na Štědrý den. Na některých místech, kde se budou rozsvěcovat okna, si totiž děti budou moci vyrobit vánoční ozdoby. Ty pak přinesou k obecnímu vánočnímu stromu,“ informoval Tomáš Štěrba, jehož žena Michaela je autorkou této výjimečné akce.

Tomáš Štěrba žil v Kyselce dlouhé roky, pak se načas odstěhoval, až ho životní osud nakonec s rodinou přitáhl zpět do rodné obce. „Myslím si, že je to dobrý nápad jak spojit místní lidi,“ uvedl spoluiniciátor kyselského adventního kalendáře, v jehož domě se rozsvítilo druhé okno, tedy v sobotu 2. prosince. „U nás bude také umístěna andělská pošta. Zároveň u našeho domu budou až do konce hry k dispozici mapy, na nichž jsou zobrazena všechna místa, která se jí zúčastní,“ dodal.

Ilustrační foto.
Teplo ve Varech radikálně podraží, Ostrov patří k nejlevnějším v republice

„Součástí mapy jsou andělská křídla, na které můžete napsat svá přání. Nepodepisujte se pod ně. Ty pak přineste k číslu dvě a vhoďte do andělské pošty. Doručená přáníčka pak vyvěsíme na našem dřevěném mostě v Radošově,“ hlásil starosta Aleš Labík při rozsvícení prvního okna v pátek 1. prosince v kostele v sousedním Radošově, který pod Kyselku spadá. Této slavnostní chvíle se účastnila jako host herečka Silvie Koblížková, kterou proslavila postava Uzlinky z populárního českého filmu Pelíšky. Do Radošova dorazila i se svým manželem, oblíbeným hercem Jiřím Maryškou. Herečka se zhostila slavnostního okamžiku a společně se starostou zahájila adventní hru, když rozezvonili historický zvon ve věže kostele svatého Václava. Ten je velmi unikátní, pochází z roku 1593 a patří k nejstarším zvonům v republice.

Do hry se zapojila nejen obec se svými domy, jako je radnice, kino, škola a také zmíněný kostel, který je v jejím vlastnictví, ale také mnoho rodin.

Po zahájení adventního kalendáře se účastníci hry přesunuli do historického kina v Kyselce, kde se promítaly symbolické Pelíšky, které už neodmyslitelně patří k českým filmovým Vánocům.