Koronavirová situace v zařízeních pro seniory, které spravuje Karlovarský kraj, zatím není tak dramatická jako na jiných místech republiky. I v něm však bylo už ve středu nakaženo 16 klientů a 10 zaměstnanců.

Klid je zatím v Domově pro seniory ve Staré Roli, kde není nakažen žádný klienta dva zaměstnanci jsou pouze v karanténě. „Nejhorší situace je ve Spáleništi v Chebu, kde je osm infikovaných klientů a sedm zaměstnanců. Vyzvali jsme jednotlivá zařízení, aby si raději sama vytvářela izolační lůžka. Pokud je to možné, nakažení klienti v těchto zařízeních zůstávají,“ informoval hejtman Petr Kubis s tím, že ve všech objektech platí zákaz návštěv a klienti by neměli vycházet ven.

Ředitel Sociálních služeb Karlovy Vary Petr Myšák se obává, že dramatické dny teprve přijdou. „Máme pouze jednoho nakaženého, ale ne v domově, ale v domě s pečovatelskou službou. Jsem připraven, že ta velká vlna teprve přijde,“ uvedl Myšák. Sociální služby spravují celkem 300 bytů s pečovatelskou službou. Jeden infikovaný klient byl hospitalizován, ne ale kvůli svému zdravotnímu stavu, ale aby byl izolován. S ním se ocitli v karanténě dva zaměstnanci služeb.

Nejhůře je na tom nyní podle Myšáka psychika klientů, kteří nejsou v kontaktu se svými blízkými, a navíc jsou izolováni od svých přátel i přímo v zařízení. „V této krizi je největší ranou právě psychika. Na lidech se sociální odloučení nesmírně projevuje. Ne všichni naši klienti chápou, co se děje. Některým musíme vysvětlovat, že na ně jejich blízcí opravdu nezapomněli, když nechodí na návštěvy. Jen část z našich obyvatel využívá ke kontaktu komunikaci on-line, ne všichni to zkrátka umějí, a tato forma osobní kontakt stejně nenahradí. Izolovanost může napáchat opravdu velké škody,“ konstatoval Myšák.

Režim přímo v domovech pro seniory doznal mnoha změn. „U jídla mohou klienti sedět jen po jednom. Museli jsme zrušit také veškeré společné aktivity. Nemohou vycházet ven. Naštěstí ale máme zahradu, a tak se mohou projít aspoň po ní. Ne všechny domovy ji ale mají,“ uzavřel ředitel.