Kremační pec na Růžovém Vrchu prošla rekonstrukcí a byla uvedena znovu do provozu vloniv červnu. Během odstávky se objevily názory, že by krematorium nemělo být umístěno v centru lázeňského města. Karlovy Vary tak začaly jednat s Karlovarským krajem o vybudování jediného krematoria, které by bylo k dispozici všem obyvatelům kraje. „V této otázce jedná Kancelář architektury města (KAM). Snahou města ale je, aby kremační peci nadále zůstala na území Karlových Varů,“ uvedl radní Martin Dušek (ANO). Podle Petra Kulhánka (KOA) by tuto věc s krajem mělo řešit samotné vedení města, nikoliv jen KAM. Dušek doplnil, že mezitím se ale objevila další alternativa. Nová obec Doupovské Hradiště chce totiž na svém území také postavit krematorium.

Opoziční zastupitelé reagovali, že během roku se ale záměr výstavby krematoria v Karlových Varech nikam neposunul a že i přes nové okolnosti koncepce zatím nevznikla. „Materiál jsem předkládal já a stále jsme na bodě nula. Víme už, zda tady chceme krematorium po roce 2023, nebo nechceme?“ ptal se Jindřich Čermák (Piráti). „Už teď je pozdě. Abychom nedopadli tak, že bude rok 2023 a my budeme mít stále krematorium v centru města,“ reagoval Jiří Klsák (KOA).

Zastupitel a krajský radní Josef Janů (Piráti) připomenul informace z kraje. „Pozice Karlovarského kraje se v tomto případě nemění. Neuvažuje o vybudování krajského krematoria. To je věcí města,“ vysvětlil Janů. Někteří zastupitelé upozornili i na to, že pokud budou v kraji fungovat dvě krematoria – v Karlových Varech a Hradišti, klesne tomu karlovarskému počet zakázek. Podle Duška ale v Hradišti plánují jiný typ kremace, což by nemělo mít vliv na odliv zakázek. Možností je také oddělit kremační pec od obřadní síně, která by mohla například vzniknout rekonstrukcí současné historické budovy vedle hřbitova v Drahovicích. Podle některých politiků by ale síň i pec měly zůstat pospolu.

V Doupovském Hradišti chtějí vytvořit krematorium s přírodním pohřbíváním. „Uvažujeme například o ukládání popela ke kořenům stromů nebo o vytvoření stromu s křišťálovými lístečky,“ doplnila starostka Jarmila Bošková.