Prodejci vánočních stromků připravili lidem opět pestrou nabídku. Ti stále nejvíce kupují smrčky pichlavé a jedle kavkazské. Pro náročnější jsou připraveny exkluzivní stromky, které ovšem nejsou nejlevnější.

„Většina lidí vybírá vánoční stromek podle vkusu. U nás se nejvíce prodávají smrky oranžové a fialové, jejichž cena je čtyřista až pětset korun. Hodně jdou také jedle, které stojí od čtyřista do osmiset,“ uvedl Jan Rak, prodejce vánočních stromků. Jeho slova lidé potvrzují. „Každý rok si tradičně kupuji smrk. O umělém stromku jsem ani nepřemýšlel, to by nebyly pravé Vánoce,“ řekl Martin Holý z Karlových Varů. Stále větší zájem je o takzvané exkluzivní stromky jedle kavkazské. Zde záleží na velikosti stromu, nejlevnější ovšem vyjde na 999 korun.

„Ti si kupují převážně lidé, kteří mají doma více prostoru. Ale stromky jsou to opravdu krásné. Nejdražší z nich stojí 1 499 korun,“ dodal prodejce Jan Rak. Ten také přiznal, že ceny stromků jsou oproti loňsku vyšší. „Zhruba o 50 korun. Ale v jiných krajích je to podstatně horší. Například na Mostecku jsou oproti minulému roku všechny stromky dražší minimálně o 100 korun. Karlovarský kraj je jeden z nejlevnějších,“ dodal prodejce stromků.

Někteří prodejci vánoční stromky oproti loňsku dokonce zlevnili. „Určitě levnější na kus. Většina lidí si kupuje každý rok stromek stejný. Mladé páry si kupují hlavně jedličku. Starší zase borovice, která stojí přibližně 400 korun,“ konstatoval prodejce vánočních stromků Jeník Votruba.