Lidí bez práce v Karlovarském kraji opět přibylo, podíl nezaměstnaných se v lednu zvýšil na 9,2 procenta. V porovnání s prosincem 2012 je to nárůst o 0,7 procenta.

Nezaměstnanost rostla už v závěru loňského roku a podle vedoucí referátu trhu práce karlovarského úřadu práce Veroniky Dankanicsové může být ještě hůře.

„V lednu bývá situace vždy o něco horší než v dalších měsících. Ale tentokrát nejsou prognózy zrovna příznivé ani pro další období," uvedla. Zatím nejhůře bylo počátkem roku 2010, kdy míra nezaměstnanosti dosahovala 11,8 procenta.

„Není vyloučeno, že bychom se mohli k této hranici přiblížit. Rozhodne o tom do značné míry vývoj v únoru a v březnu," konstatovala Dankanicsová.

Bez práce bylo koncem ledna v Karlovarském kraji 19.305 dosažitelných uchazečů o práci. V porovnání s prosincem je to skoro o 1400 uchazečů více. „V lednu bylo v Karlovarském kraji nově evidováno 2648 lidí. Je to o 878 nově evidovaných uchazečů více než v předchozím měsíci. Z evidence uchazečů o zaměstnání pak bylo v lednu vyřazeno 1396 uchazečů," podotkla Dankanicsová.

V porovnání s loňským prosincem ubylo v kraji v lednu volných pracovních míst. V prosinci jich úřady práce nabízely 1027, v lednu to bylo už jen 948.

Největší šanci na uplatnění mají podle Dankanicsové recepční, číšníci a servírky, kuchaři, obchodní zástupci nebo účetní, zdravotní sestry a lékaři. Na jedno volné místo nyní připadá 21 zájemců.

V lednu bylo nejvíce lidí bez práce na Sokolovsku. Podíl nezaměstnaných tam v lednu dosáhl 10,9 procenta a vzrostl o 0,8 procenta.

Na Karlovarsku byl podíl nezaměstnaných koncem ledna 8,9 procenta, o 0,7 procenta více než v prosinci.

Na Chebsku to bylo 7,8 procenta, nárůst představoval 0,5 procenta.

Jako součást programu aktivní politiky zaměstnanosti bylo v Karlovarském kraji od počátku letošního roku poskytnuto prozatím 43 příspěvků na vytvoření pracovních příležitostí v rámci veřejně prospěšných prací.

Devět příspěvků se týkalo vytvoření společensky účelných pracovních míst a pět na zahájení samostatné výdělečné činnosti.