Nakonec celkem patnáct zanedbaných psů zřejmě kříženců rasy shih-tzu odchytila během posledních dnů karlovarská Záchranná a odchytová služba pro zvířata poblíž obce Čichalov na Žluticku. Pracovníci stanice se sem vraceli hned několikrát. Čichalov, malá obec poblíž Mokré, není jediným místem, kde se podobně vypadající, zarostlí, opuštění a zubožení psi v regionu v posledních dnech objevili. Jak už Deník informoval, taková smečka psů se pohybovala i kolem Mariánských Lázních, dalším místem pak byla malá vesnice Závišín na Chebsku. Jak u Mariánských Lázních tak v Závišíně šlo vždy o sedmičlennou skupinku. Protože zřejmě nejde o náhodu a množí se spekulace na sociálních sítích, zda se někdo takovým způsobem nezbavuje psů z množírny, případem se začala zabývat i policie.

„Můžeme potvrdit, že jsme v prvním týdnu měsíce května letošního roku přijali dvě oznámení na linku 158 týkající se několika volně odložených psů. Policisté z obvodního oddělení Mariánské Lázně věc zaevidovali a případem se usilovně zabývají. Odchycení psi byli ještě ten týž den převezeni do psího útulku v Mariánských Lázních,“ uvedl mluvčí policie Jan Bílek.

Členové ANO v Karlovarském kraji.
Krajská koalice se s ANO znovu pře o evropské miliardy

Petr Prokeš z karlovarské záchytné stanice, díky němuž vypadají zarostlá psiska konečně k světu, netrápí je už dlouhé chlupy při vyprazdňování a mají dokonce už i radost ze života, však teorii o množírně nepodporuje. „Ti psi byli relativně dobře krmeni. Kdyby šlo o množírnu, tak nám tady běhají zdevastované feny. Tito psi jsou ale vesměs mladí. Policie ze Žlutic mě sama v tomto případě kontaktovala. Bohužel ale nepředpokládám, že něco zjistí,“ poznamenal Prokeš, podle něhož je jednou z možných teorií to, že psi patřili někomu, kdo zemřel a pozůstalí se jich tímto způsobem zbavují po celém kraji.

„Do Čichalova jsme se vraceli opakovaně. Původně jsme jich odtud odvezli osm, pak další tři a pak dvakrát po jednom. Ještě jeden tam tak minimálně zůstává,“ pokračoval zakladatel záchranné stanice.

Už před dvěma týdny konstatoval, že ten, kdo má za psy odpovědnost, by měl mít také trestní odpovědnost. „V tomto případě se evidentně jedná o týrání zvířat. Stav psů byl opravdu žalostný. Kvůli tomu, jak byli zarostlí, se nemohli téměř hýbat. Byli špinaví, dlouhé chlupy jim bránily ve vyprazdňování,“ uvedl Prokeš. Než společně s dalšími dobrovolníky první osmičlennou smečku psů ostříhali a vykoupali, trvalo jim to devět hodin.

Odchyt několika jedinců v Mokré u Čichalova nebyl přitom vůbec jednoduchý, protože někteří psi zalezli do drenážní roury. Nakonec se je podařilo vyšťouchnout až hasičům, a to za pomoci dlouhé teleskopické tyče, na jejímž konci byl vyfouklý balón.

Psi, které odchytila karlovarská záchranná stanice, putovali do útulků v Sokolově a Tachově. Zvířata z Mariánských Lázní si převzal tamní útulek.