Centrální státní systém začne od 20. září 2021 posílat notifikační sms všem, kterým uplynulo od doby aplikace 2. dávky vakcíny proti covidu osm měsíců, a proto mají možnost podání posilující dávky. Notifikační sms zprávu dostane každý očkovaný člověk, který uvedl své mobilní telefonní číslo při registraci na očkování. 

„Ukazuje se a potvrzují to i odborné studie, že zhruba 8 měsíců od ukončeného očkování dvěma dávkami dochází zejména u seniorů či chronicky nemocných lidí k poklesu odolnosti před nákazou, proto je velmi důležité zvážit další - posilující dávku. Kromě ČR to svým občanům doporučuje řada dalších zemí. V Karlovarském kraji  měli první zájemci o očkování dokončený cyklus očkování 25. ledna 2021, takže očkování posilující dávkou připadá v našem kraji nejdříve na 25. září. Zájemci o potenciaci očkování  po obdržení sms mohou kontaktovat svého praktického lékaře a domluvit se s ním, nebo se objednat v centrálním rezervačním systému. Karlovarská krajská nemocnice přitom rovněž zjišťuje zájem  nejen u svých zaměstnanců, ale i u zdravotníků dalších zdravotnických zařízení. Zvlášť v případě těch, kteří pracují v přímém kontaktu s nákazou, a dalších rizikových skupin považujeme pokračování ve vakcinaci  za nezbytný krok k prevenci a ochraně před onemocněním,“ uvedla MUDr. Dagmar Uhlíková, lékařská ředitelka Karlovarské krajské nemocnice a krajská koordinátorka očkování.

Ilustrační foto.
Počty nakažených na Karlovarsku dále rostou. Opatření se zatím nechystají

Očkování posilující dávkou by v první řadě měli zabezpečit praktičtí lékaři, v Karlovarském kraji je ale také možné využít stávající očkovací centra. „Očkovací centra jsou připravena v případě potřeby flexibilně rozšířit otevírací dobu, zároveň je také k dispozici dostatečná zásoba vakcín. Očkování bude možné vakcínami obsahující molekulu označovanou jako mRNA, což je například očkovací látka dodávaná společnostmi Pfizer BioNTech nebo Moderna,“ upřesnila MUDr. Dagmar Uhlíková.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka je velmi důležité zvýšit zájem o očkování zvlášť mezi mladými lidmi ve věkové skupině 15+ a dále ochránit posilujícím očkováním  především ty občany, kteří by v případě onemocnění museli být hospitalizováni. „Budeme se proto ve spolupráci se školami snažit šířit informace o významu očkování a jeho přínosech. Už teď se ukazuje, že očkovaní mají minimální riziko nákazy, a když onemocní, tak s výrazně mírnějším průběhem, než je tomu u lidí bez vakcinace.  Velmi bychom ocenili zodpovědný přístup obyvatel k ochraně před koronavirovou nákazou a vůli nechat se očkovat,“ dodal Petr Kulhánek.