Protikuřácký zákon měl odpůrce. Například Josefa z Kraslic. „Přišlo mi tehdy divné, nařizovat majitelům restaurací něco uprostřed rozjetého podnikání. Ti investovali peníze do provozování restaurace za nějakých podmínek, které se jim najednou změnily. Kuřáci se poté scházeli před restauracemi a v mnohých místech si na ně začali stěžovat lidé bydlící kolem. Byl to takový chaos,“ říká jeden z kuřáků Josef Veselý.
Zákon měl samozřejmě i své příznivce.
"Není nad to, posedět si v restauraci, kde není zakouřeno. Zvláště třeba kolem jedenácté dopoledne, kdy jsme chodili na obědy, a ještě byl cítit pach z předešlého večera. Lidé si také mohou brát na posezení u oběda či večeře děti, aniž by je vystavovali kouření dospělých," říká Nikola Salajková ze Sokolova.
Zákon zakazuje kouření kromě v restauračních zařízeních také na zastávkách prostředků hromadné dopravy, ve zdravotnických zařízeních nebo na dětských hřištích. Za kouření v místech, kde zákaz platí, hrozí kuřákovi pokuta až 5 tisíc korun.

"Hlavně zpočátku jsme byl svědkem, kdy na zastávku MHD přijížděly hlídky městské policie a řešili kuřáky. Zda jeli náhodou kolem nebo je sledovali na kamerovém systému nevím. Nyní už to opadlo jak u kuřáků tak u kontrol," říká Pavel Stejskal ze Sokolova.
Restauratéři, kteří mají venkovní terasy říkají, že ty jsou u kuřáků hodně oblíbené.
"Ano, v letních měsících nebo dnech, kdy je venku teplo a terasa jede naplno, vyhledávají na ní posezení kuřáci. Jsou rádi, že si točené pivko mohou dát v klidu u stolu i s oblíbenou cigaretou. Uvnitř restaurace jsou u nás povolené elektronické cigarety, což jejich uživatelé kvitují s povděkem, protože nemusejí chodit ven. Počet takových uživatelů nahřívaného tabáků a podobných zařízení stále stoupá. Ale pokud je hezky i oni si rádi sednou na terasu. Zda klesly po novém nařízení kšefty nebo ne nemohu posoudit, protože restauraci provozuji tři roky. Ale když se bavím s kolegy tak říkají, že zpočátku kolem toho bylo hodně humbuku, ale nakonec si kuřáci zvykli a chodí i nadále s tím rozdílem, že svou oblíbenou cigaretu si dají venku," říká provozovatel kraslické restaurace Severka Tomáš Šrajber.

Podle dat Státního zdravotního ústavu kouří v Česku zhruba čtvrtina lidí starších 15 let. Jejich počet trvale klesá už od roku 2012, kdy jich kouřila třetina. Po zavedení protikuřáckého zákona se počet kuřáků o něco ještě snížil. Co však neklesá, je počet lidí, kteří klasickou cigaretu vyměňují za náhradu v podobě nahřívaného tabáku.
Od začátku roku také opět stoupá cena cigaret. Člověk v průměru za jednu krabičku zaplatí o pět korun víc než na konci loňského roku, důvodem je vyšší daň na tabákové výrobky. Za tři roky se cena cigaret zvedla průměrně o 25 korun. Jedna krabička cigaret nyní stojí v rozmezí od 120 do 140 korun.