Celkem pět nových, moderních vlakových souprav by mělo začít jezdit na regionálních tratích v Karlovarském kraji. První souprava bude do provozu nasazena již v polovině příštího roku. Jedná se o motorové jednotky Českých drah, které budou moci využívat cestující mezi Karlovými Vary, Chebem a Mariánskými Lázněmi. Společná linka Karlovarského a Ústeckého kraje pak pojede na trase Karlovy Vary – Chomutov.

„Velmi důležitá je v tomto projektu podpora Regionálních operačních programů Evropské unie, které se aktuálně podílejí na spolufinancování 17 souprav, a to do výše až 40 procent,“ konstatoval náměstek hejtmana kraje Petr Navrátil.

Soupravy nabídnou moderní, klimatizovaný interiér pro přibližně 120 sedících cestujících. „V soupravě bude také univerzální prostor pro přepravu velkých zavazadel, jako jsou kočárky nebo jízdní kola. Samozřejmostí bude vybavení pro vozíčkáře včetně bezbariérové toalety s uzavřeným systémem nebo moderní audiovizuální informační systém,“ informoval generální ředitel Českých drah Petr Žaluda.

Výběrové řízení na dodávku 31 motorových jednotek v hodnotě téměř dvou miliard vyhrála polská společnost PESA Bydgoszcz, která se svými vlaky uspěla i na italském, ukrajinském, litevském a maďarském trhu.