Milovníci zimních sportů si zalyžují jen na krušnohorském Klínovci, kde leží do 60 centimetrů sněhu, a na Božím Daru na Novaku. Ale také jen díky technickému sněhu, kterého tam je do 40 centimetrů. Na šumavských horách v současnosti nejezdí vleky vůbec, lyžovat se nedá ani na Velkém Javoru na německé straně Šumavy. Tamní areál by se měl otevřít 21. prosince.

Předpověď počasí zatím dobré vyhlídky nenabízí. „Do Vánoc je ale ještě týden, třeba ochlazení se sněhem přijde,“ uvádí náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Račko.

Ve Skiareálu Klínovec jsou v provozu lanové dráhy Dámská a CineStar Express, v pátek chtějí spustit lanovou dráhu Suzuki. Otevřeny jsou tedy sjezdovky Dámská a Pařezovka, pracuje se na zasněžení a otevření sjezdovky Přemostěná. Podle informací ze skicentra lanovky jezdí za speciální ceny.

V lepší počasí, které přinese sníh nebo podmínky pro umělé zasněžování, doufají i na Šumavě, kde leží do 30 centimetrů starého sněhu. „Podmínky nám bohužel zatím nedovolí areál otevřít pro lyžaře, byť jsme se snažili sjezdovky upravovat. Ani s pomocí rolbaře Michala Španěla, který připravuje olympijské tratě a školí rolbaře na Špičáku, by nebyly v přijatelném stavu. Výjimkou je lyžařské hřiště pro nejmenší děti, to bude o víkendu otevřeno pro potřeby lyžařské školy. K dispozici bude také půjčovna a servis lyží, takže kdo ještě nestihl jejich úpravu, má možnost,“ říká mluvčí areálu Ski&Bike Špičák Karel Samec.

Upozorňuje, že konkrétní datum otevření sjezdovek budou schopni zveřejnit až podle vývoje počasí.V areálu jsou ale už v provozu restaurace. A v novém Skibaru Špičák, což je vytápěný stan, a v chatě Blaženka se v sobotu od 18 hodin uskuteční předvánoční party/mejdan pro veřejnost.