Mladé stromky nesou jména po původních majitelích panství Wilhelmu a Antonii z Neubergu, za jejichž vlastnictví byly v Kyselce postaveny první lázeňské budovy.

S nápadem na jejich vysazení přišel podle organizátorů akce ze závěru minulého týdne Lukáš Novotný z Vojkovic.

„O bucích, které stávaly nad kolonádou, jsem se dozvěděl náhodou. Chtěl bych obnovit pomník karlovarského knihtiskaře a nakladatele Franze Frainecka, který Kyselku miloval a pro pana Mattoniho navrhoval a tiskl mnoho etiket. Na dobové rytině jsem si všiml, že u pomníku stojí dva velké buky s cedulkami ´Wilhelm´ a ´Antonie´. Až po dlouhé době se mi podařilo vypátrat, že jména stromů souvisí s původními majiteli panství," vylíčil Lukáš Novotný, jak se k myšlence dostal.

Ve slavnostní řeči Novotný připomenul dnes už zapomenutou, přesto však významnou roli rodu Neuberg. „Wilhelm z Neubergu nechal postavit první lázeňský dům, který je dnes součástí Ottovy kolonády. A nebyl jediným, který Kysibl miloval. Byl zde na návštěvě i Johann Wolfgang von Goethe," poznamenal Novotný.

Zahrnutí čerstvě zasazených buků hlínou měl na starost nejmladší z účastníků této památné události, pětiletý Adámek z Radošova.

„Kdo by si byl ještě před třemi lety představil, že se o Kyselce bude tolik mluvit a bude tolika lidem ležet na srdci. Dnešní den je důkazem, že Kyselka znovu ožívá. Tyto dva mladé buky jsou mostem mezi současností a dobou, kdy se dnešní podoba Kyselky začala teprve rodit," řekl viceprezident asociace ASORKD Martin J. Kadrman.

Akce trvající půldruhé hodiny byla zakončena podpisem všech účastníků na pamětním listu. U obou stromů najdou lidé cedulky s jejich jmény. „Když sem půjde někdo na procházku, mohl by si u Jindřichova dvora nabrat vodu a zalít buky Ottovým pramenem. Byl by to hezký zvyk," myslí si jedna z účastnic sázení stromků.