Někteří obyvatelé Karlových Varů si stěžují na nedostatek dětských hřišť ve městě. Špatná situace je podle nich hlavně v okrajových částech města, kde si malé děti nemají kde hrát.
„Mě osobně velmi trápí nedostatek hřišť v Bohaticích. Jediné nové hřiště tvoří sestava cvičebních zařízení pro starší děti, ale pro malé zde nic není. Tedy kromě neoploceného a poměrně zdevastovaného pískoviště v sídlišti a jedné houpačky a prolézačky v bývalém areálu zdraví,“ konstatovala Hana Brandtlová z Karlových Varů. Ta se s tímto problémem obrátila také na karlovarský magistrát. „Bylo mi sděleno, že na podobné projekty nejsou peníze. Zajímalo by mě, proč tedy vznikají hřiště například za obchodním domem v Tuhnicích, kde je navíc velmi špatná autobusová doprava,“ dodala Hana Brandtlová.
Správu dětských hřišť na území města Karlovy Vary, kterých je podle radnice více než čtyřicet, provádí příspěvková organizace města Správa lázeňských parků. „Například v Bohaticích je celkem pět hřišť. Na území města jsou ale i další hřiště, která ovšem nespadají pod Správu lázeňských parků, jako je třeba hřiště za hypermarketem Interspar nebo hřiště u krajského úřadu,“ uvedla Michaela Kousalová, mluvčí karlovarského magistrátu. Mezi novější či rekonstruované areály, kde si přijdou na své děti i dospělí, patří koupaliště Rolava a park Meandr Ohře.
„V obou těchto areálech jsou pro děti nainstalovány prolézačky, klouzačky, houpačky a další atrakce. Vyrazit sem mohou také milovníci míčových sportů nebo in-line bruslení, oba totiž nabízejí dráhy delší než jeden kilometr,“ dodala.
Lokality pro umístění dětských hřišť jsou převzaty z minulosti, kdy bylo na území města přes 100 dětských hřišť. „Nebyla to však hřiště, jak je známe dnes, jednalo se převážně vždy o betonové pískoviště s nějakou kovovou prolézačkou, které byly snad u každého domu. Postupem času, kdy se změnily požadavky norem na bezpečnost, se ve spolupráci s občany a také se znalostmi potřeb daných lokalit počet dětských hřišť zredukoval na současný stav,“ sdělila Michaela Kousalová.
Vedení města muselo také řešit řadu oprav, které mají na svědomí hlavně vandalové. „ Právě s ničením vandalů se setkáváme velmi často. Většina hřišť tak musela být oplocena a opravena. Náklady na takové práce jsou ovšem velmi vysoké a vzhledem ke snižování finančních prostředků v rozpočtech města v loňském i letošním roce nebyly na větší opravy, výstavby nových hřišť a investice vyčleněny žádné peníze,“ uzavřela mluvčí radnice.
„V roce 2009 investovalo Město Karlovy Vary do dětských hřišť zhruba tři miliony korun. V letošním roce neplánujeme vybudování nových dětských hřišť. Pracovníci Správy lázeňských parků provádějí běžný úklid všech hřišť ve městě.“
Velmi oblíbené je mezi lidmi hřiště v areálu Krajského úřadu ve Dvorech.
„Chodí na něj i děti z okolních škol a školek. Stále se snažíme o to, aby bylo pro návštěvníky atraktivní, nyní tam například mohou vidět zajímavé dřevěné sochy,“ uvedla Andrea Bocková, mluvčí krajského úřadu v Karlových Varech.