„V případě pozitivity odhalí výsledek už od tří minut, a díky své přesnosti dokáže spolehlivě odhalit i bezpříznakové pacienty,“ uvedla lékařka Dana Šašková z Léčebných lázní Lázně Kynžvart.

Díky tomu, že tam testují certifikovaným přístrojem ExDia společnosti společnost AxonLab, mohou být tyto testy hrazeny zdravotní pojišťovnou. „Pro nás je také důležité, že pomocí přístroje můžeme rovnou tisknout certifikáty se jménem a datem testování,“ řekla Dana Šašková. K testování je třeba výtěr z nosohltanu. „Přístroj je geniální v tom, že vyšetření sice trvá dvacet minut, ale ihned po vložení vzorku, můžeme připravovat další, a do přístroje je následně vkládat po dvou minutách. To nám umožňuje odbavit mnohem více lidí,“ vysvětlila lékařka.

Z počátku léčebné lázně plánovaly, že budou testovat své klienty. Jenže s žádostí o testování se v době, kdy byla situace na Chebsku kritická a nemocnice pod náporem nemocných covidem kolabovaly, začala na personál obracet i veřejnost. „Lidé, jakmile se dozvěděli, že testujeme, začali volat a ptát se. Bylo potřeba testování rozšířit. Přizpůsobili jsme se, postavili jsme na tom služby sester. Všechno vznikalo, dá se říct, za běhu na koleni. Bylo potřeba zřídit telefonní linku, dát to všem vědět. Vyšlo nám vstříc město, které poskytlo prostory. A musím říct, že lidé tuto službu velice oceňovali,“ zavzpomínala lékařka. V době největšího náporu stačili v Kynžvartu odbavit více než sto lidí. „V současné době je zájem z řad veřejnosti nižší. Nyní se suneme směrem k tomu, že budeme víc pracovat pro naše klienty. Budou se otevírat lázně, je hodně klientů, a testování je na čas hodně náročné,“ uvedla lékařka.

Nyní klesá i počet pozitivních záchytů. „Ze začátku pandemie byla asi třetina testů pozitivních. Bylo navíc skvělé, že jsme dokázali zachytit i bezpříznakové pacienty. Teď už je to jinak. Pozitivní je opravdu jen zlomek těch, kteří k nám přijdou,“ uzavřela Dana Šašková.