Vzrostlých stromů, které jsou pýchou Karlových Varů, postupně ubývá. Někde musejí ustoupit výstavbě, jiné jsou přestárlé a některá stromořadí doplatila na budování inženýrských sítí a hynou. „Městské prostředí je pro stromy poměrně agresivní. My je pak musíme pokácet, protože ohrožují bezpečnost lidí,“ vysvětlila Zuzana Macešková, ředitelka Správy lázeňských sadů a parků.

Včera najatá firma pokácela dva vzrostlé smrky a borovice ve Škroupově ulici. „Na to jsme měli povolení od odboru životního prostředí. Tyto stromy byly nakloněné a špatné a mohly kdykoliv spadnout,“ dodala ředitelka.

Na řadu pak v příštím týdnu přijde ještě patnáct stromů v Tuhnicích, které musejí ustoupit nové lávce přes Ohři, jež se začne budovat k plánovanému plaveckému bazénu. Kácení je povoleno do 31. března.

Lidé kácení stromů kritizují a poukazují na to, že leckdy je zahradníci odstraňují kvůli výstavbě nových rezidencí. Tuto kritiku ale Zuzana Macešková odmítá. „Stromy stárnou, na to si lidé musejí zvyknout. Není možné čekat, až při silném větru někoho zraní. My je ale nahrazujeme výsadbou nových mladých stromů,“ zdůraznila.

Nového ředitele ostatně dostane i samotná Správa lázeňských sadů a parků, která je příspěvkovou organizací města. Ředitelka Zuzana Macešková se na vlastní žádost rozhodla odejít do důchodu.

„V branži zůstávám, ale ze Správy lázeňských sadů a parků odcházím ke konci letošního května,“ uvedla. Zuzana Macešková byla ředitelkou této organizace dvacet let, tedy od samotného počátku, kdy připravovala její založení.

Podle náměstka Jiřího Kotka (ALTERNATIVA) je na tento post už od 1. března vypsáno výběrové řízení. „Končí 1. dubna, takže zájemci se stále ještě mohou hlásit,“ uvedl náměstek. Výběrové řízení na Správu lázeňských parků visí na úřední desce magistrátu a zveřejněno je i v Radničních listech.