Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Německu se věnuje dětem víc učitelek

Cheb – Děti v německých školkách po obědě nespí, mají jen klidový režim, naopak mají němečtí rodiče možnost využít jesle

23.11.2010
SDÍLEJ:

NÁVŠTĚVA. Anna Drexler, Petra Quintavalle a Gabi Köppel (zleva), tři německé učitelky, pomáhaly v chebské školce dvěma Kubíkům a Terezce při hře. Foto: Deník: Nataša Šmatová

Německé učitelky také v chebské mateřské škole Pohádka v ulici 26. dubna překvapilo, jak je uspořádaná třída, tedy velký prostor spojený s ložnicí.
„Hlavně mě zajímaly rozdíly v předškolním vzdělávání v Česku a Německu,“ uvedla Petra Quintavalle ze školky v Arzbergu. „Naše město má partnerství s Horním Slavkovem a předpokládáme, že jednoho dne za námi přijde starosta a řekne, že by bylo dobré partnerskou spolupráci rozšířit i na mateřské školy,“ řekla. „Například u nás máme malinkou ložnici, která je určená jen pro děti od jednoho roku do tří let, děti do šesti let mají jen klidovou činnost u stolu,“ doplnila.

Ve stejném duchu hovořily i další učitelky. „Česko jsem navštívila už několikrát, ale nikdy ne mateřskou školu,“ řekla Anna Drexler z Weidenu. „Tady mě překvapilo, že je v jedné třídě více dětí. U nás také máme takto velké skupiny, po pětadvaceti dětech, ale pak je tam více učitelek. Na takovou skupinu jsou tři vyučující.

Třída je tu velký otevřený prostor, u nás to architekt naprojektoval tak, aby měly děti možnost se schovat, je tam řada jeskyněk a malých prostorů, kam se dítě může stáhnout, když potřebuje. Tohle je lepší pro učitelky, protože mají mnohem větší přehled, pro děti je to ale velice dobré u nás,“ sdělila.

Do hry s dětmi se hodně zapojila Gabi Köppel z německo–české školky v Schirdingu. Ta dokonce s dětmi mluvila i česky. „Už deset let realizujeme česko–německý projekt. Ve třídě, kterou vedu, mám čtyři děti z Čech a sama jsem se zúčastnila několika kurzů češtiny,“ uvedla. „Zatím nevím, jaké existují rozdíly v předškolní výchově, ale chci to tady zjistit,“ poznamenala. Jejími společnicemi u hry byly Ninuška a Dominika. „Tady máme obchod,“ lákaly holčičky cizí učitelku mezi hračky.

Už dnes také navštíví české učitelky školky v Německu. Jede i Jana Sehnoutková z MŠ Pohádka. „I mě zajímá, jak pracují a žijí v mateřské škole v Německu. Naše školka nemá partnerství s Německem, ale tohle je příležitost do budoucna. Taková vize, která je reálná díky tomu, že jsme v příhraničí,“ dodala.

Autor: Nataša Šmatová

23.11.2010
SDÍLEJ:
Mezinárodní taneční soutěž Grand Prix v Chebu bude mít letos výročí 25 let.

Prestižní taneční soutěž slaví čtvrtstoletí

Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Předjíždějící motorkář skončil v nemocnici, auto je jen nabořené

Karlovy Vary - Řidič osobního automobilu srazil motorkáře, který ho předjížděl. Motorkář byl s těžkým poraněním páteře letecky transportován do nemocnice.

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Karlovarsko – Dvě hromadné nehody, při nichž to naštěstí odnesly hlavně plechy automobilů a záchranáři pomáhali jen jednomu lehce zraněnému, se staly v pondělí. Obě měli na svědomí řidiči náklaďáků.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení