Zatímco kvůli avizovanému odchodu téměř osmdesáti doktorů z karlovarské a chebské nemocnice hrozí krize, v Sokolově tomu tak není. Důvod je prostý. Zdravotnický personál plně důvěřuje novému vedení nemocnice a nikdo z lékařů se nepřipojil k výzvě Děkujeme, odcházíme.

Od 1. ledna tohoto roku je novým provozovatelem nemocnice Sokolov společnost Nemos Sokolov, s.r.o., kterou zastřešuje manažerská skupina řídící sousední nemocnici Ostrov. „Neznamená to, že by všichni doktoři v Sokolově byli spokojeni. Momentálně jsou ale v očekávání dalších kroků nového vedení,“ řekl předseda místní organizace lékařského odborového klubu Josef Trnka. Podotkl, že odbory už s novým vedením jednaly. „Hlavním tématem je nová kolektivní smlouva,“ upřesnil Trnka. Odboráře bude také zajímat celkové fungování nemocnice. Nadále budou také sledovat, jak probíhá celorepubliková akce Děkujeme, odcházíme.

V pondělí také proběhl první oficiální primářský sbor s vedením. „Vytváří se nový management. Následující měsíce budou pro všechny takové zkušební. Uvidíme, jak si vše takzvaně sedne,“ řekla náměstkyně lékařské péče v Sokolově Zuzana Fialová. Ta souhlasí s tím, že je jako ostatní zaměstnanci ve velkém očekávání. Podle jejího názoru jsou v něm prý i ti, kteří sokolovské nemocnici nepřejí. Na otázku, kde chybí lékaři nejvíce, odpovídá Fialová bez váhání. „Potřebujeme lékaře hlavně na gynekologicko–porodnickém oddělení. Doktoři chybí i na interně či chirurgii,“ vyjmenovala Fialová. To jsou prý priority, které se musejí řešit hned. Potvrdila také, že tento rok začne rekonstrukce stravovacího provozu. V areálu se také stavebně technicky dlouhé roky nic nedělo. I zde je třeba investovat. Na samotných odděleních je znát změna. Oslovení lékaři a sestry jsou rádi, že jim konečně někdo řekl na rovinu, jaká bude budoucnost. Změna nastane i ve vybavení. Nové přístroje, operační stoly, nový nábytek či osmnáct transportních a vyšetřovacích lehátek pro různá lůžková oddělení, které zafinancovala Sokolovská uhelná. Od nového roku lze vidět i nové nápisy na lůžkovinách, které hlásají, že jde o sokolovskou nemocnici. „Možná to někomu přijde jako prkotina, nás ten pohled ale zahřál u srdce,“ tvrdí jedna ze sester.

Zda bude vše fungovat, lze prý odhadnout zhruba za půl roku. Sokolovská nemocnice má také nové webové stránky. Vedení společnosti zde přichází s vizí, která má zaujmout každého pacienta, pokud bude ovšem proveditelná v praxi. Jak upřesnil nový ředitel nemocnice Sokolov David Soukup, klienti by tu měli potkat příjemné lékaře a sestry, narazit na nové přístroje a zázemí. Hned zpočátku chce také zařídit úklidové služby ve vlastní režii. Měla by vzniknout i kavárna pro pacienty, návštěvy a zaměstnance.

Díky Sokolovské uhelné, vlastním zdrojům a dotacím z Evropské unie by nemocnice měla v průběhu zhruba čtyř let investovat do oprav a nových přístrojů celkem asi 400 milionů korun.