V Karlovarském kraji bylo podle oficiálních informací krajské hygienické stanice nakaženo ke včerejšku 699 obyvatel covidem-19.I když v obou krajských nemocnicích, tedy v Karlových Varech a Chebu, leží pacienti s těžkým průběhem koronaviru, kapacity zařízení podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Vladislava Podrackého zatím stačí. Nemocnice v současné době disponují padesáti plicními ventilátory. „Na ně jsou nyní napojeni tři pacienti s covidem, dva jsou v Karlových Varech, jeden v Chebu,“ informoval mluvčí.

Zatímco ventilátorů mají nemocnice dostatek,v současnosti schází vyškolený personál. „Proto už nějakou dobu školíme sestry i z jiných oddělení, například z ortopedie, jak mají s plicními ventilátory pracovat,“ pokračoval Podracký.

Proškolování personálu je jen jedno z mnoha přijatých opatření v KKN v souvislosti s koronavirem. „Dalším je pak fakt, že zdravotníci již nepoužívají roušky, ale všichni respirátory typu FFP2. Zásoby máme na dva měsíce a postupně se doplňují,“ poznamenal mluvčí.

Dalším nařízením je harmonogram lékařských výkonů. Kvůli koronaviru byly totiž v Chebu zastaveny veškeré plánované operace,v Karlových Varech jsou povoleny jen vybrané ortopedické zákroky.

Na rozdíl od jiných zdravotnických zařízení v republice mají obě krajské nemocnice jen deset zdravotníků, kteří jsou buď nakažení, nebo v povinné izolaci.

„V současné době leží v Karlových Varech 19 pacientů s covidem-19, z toho jsou tři umístěni na oddělení ARO. V Chebu se jedná o deset pacientů, dva jsou na oddělení ARO, jeden na interním oddělení JIP,“ doplnil Podracký s tím, že někteří z těchto pacientů měli být ještě včera převezeni do nemocnice v Mariánských Lázních. Tam jsou hospitalizováni lidé s mírnějším průběhem onemocnění a nemoc nevyžaduje akutní péči.

Pro covidové pacienty má karlovarská nemocnice nyní k dispozici dvacet lůžek na infekci a dalších deset na oddělení Interna II, které bude nyní sloužit právě pro tyto účely. Původně byla lůžka zřízena na ORL, ale tamější kapacity aktuálním potřebám nevyhovovaly. Pokud bude podle Podrackého potřeba, vyčlení KKN pro covidové pacienty další lůžka na jiných odděleních.