Je to depozitář a bude v něm i část knihovny významné české herečky Vlasty Chramostové. Na slavnostní otevření si bude muset ale veřejnost ještě nějakou dobu počkat, počítá se s ním v létě.

"Objekt už je téměř dokončený, už jsme si ho i převzali. Zkolaudován ale zatím není," informovala mluvčí knihovny Andrea Bocková. Ředitel knihovny Vratislav Emler upřesnil, že nový depozitář bude zkolaudován do konce dubna. "Už se do něho ale stěhovaly regály, jejichž délka činí 22 kilometrů," doplnila mluvčí.

Do větší části depozitáře se mnoho lidí nedostane. Objekt poslouží především jako skladový prostor knihovny, které docházely kapacity. V prvním patře se bude nacházet technické zázemí, serverovna, sklady periodik, knihovních a oběžných fondů, administrativní prostory a chybět nebude ani badatelna pro veřejnost. Ve druhém a třetím patře pak budou místnosti archivu a dílny pro zpracování knihovních fondů, především pak historického a balneologického. "Budova je dobře koncipována, takže její prostory budou moci být využity i například jako archiv hasičů," vysvětlila Bocková.

Jde o první objekt, který před 21 lety, co vznikly kraje, nebyl v tomto areálu prvotně plánován.

Ilustrační snímek z 54. ročníku MFF Karlovy Vary.
K nové koncepci kultury má výhrady opozice i vedení Karlových Varů

"Stavební část je hotová. Ještě je potřeba nakoupit nábytek a počítače, teď jsme na to právě vyhlásili výběrové řízení. Do provozu bychom depozitář chtěli uvést během léta, abychom si tento slavnostní okamžik mohli vychutnat," uzavřel ředitel knihovny.

Krajská knihovna se potýká s nedostatkem prostor pro více než 360 tisíc knižních titulů. Část knižního fondu bude proto přesunuta právě do nového depozitáře včetně archivu. Nový depozitář má sloužit potřebám knihovny na dalších minimálně 20 let. Celkové náklady na výstavbu se pohybují kolem 150 milionů korun. Téměř 100 milionů bylo hrazeno z Integrovaného regionálního operačního programu.