Jejich centrem byl právě barokní zámeček a zábavu pro své hosty v něm chystal šlechtický rod Sasko-Lauenburský, který v Ostrově žil v 17. století. Po třech stoletích se konala slavnost znovu, tentokrát v duchu výtvarném. „Tato tradice má zůstat zachována i v příštích letech," uvedla autorka projektu a kurátorka Zdeňka Bílková.

K obnově výtvarných zahradních slavností vedly galerii poměrně úspěšné dny otevřených dveří, které se střídavě ve výstavních prostorách v Ostrově nebo v Karlových Varech v minulých letech konaly. „Zahradní slavnosti ale už opustily prostory Letohrádku a přenesly výtvarné umění do jeho bezprostředního okolí. S tím, že příchozí se stanou aktivními účastníky programu," podotkla Bílková. „Smyslem je zábavnou formou přilákat k výtvarnému umění i ty, kteří nepatří k běžným návštěvníkům výstav," poznamenala.

Program premiérových výtvarných zahradních slavností byl pestrý. V prvním patře Letohrádku se konala výtvarná dílna s kladenským sochařem a keramikem Zdeňkem Maninou. V přízemí představila umění linorytů grafička a kreslířka Helena Čubová. Před Letohrádkem se pak návštěvníci učili vyrábět ruční papír. „Pro ty, kteří rádi malují, jsme v parku připravili kurz malby v plenéru a zajímavá byla rovněž přednáška o umění se soukromým sběratelem Miloslavem Navrátilem," dodala Bílková.