Před několika lety byla hrázděnka kůly podepřená chaloupka, která vypadala, že každou chvíli spadne. Nyní se u ní zastavují i turisté a ptají se, zda mohou nahlédnout. Dočkají se brzy, a to i přes časové prodlení a starosti, které rekonstrukci provázejí.

"Postupujeme tak, abychom byli schopni hrázděnku v polovině října zpřístupnit veřejnosti, a to i s unikátní výstavou krajky. V časovém plánu nás trochu přibrzdila pandemie koronaviru, a tak otevření bude jen dočasné. V rámci rekonstrukce uspořádáme den otevřených dveří tak, aby lidé mohli nahlédnout dovnitř," říká za spolek Otakar Mika s tím, že se na opravu těžce shání peníze a řemeslníci. "Chápu, že firmy i řemeslníci berou větší kšefty, aby si vydělali a uživili rodiny. Nyní jsme pokládali dlažbu a na podobné drobnější práce musíte shánět lidi. Nám se naštěstí podařilo sehnat šikovného řemeslníka, který nám ji položil. Dalšími byli zedníci, tesaři, truhláři a mnoho dalších místních lidí. Vše musíme dělat v souladu s památkáři. Snažíme se též zachovat původní stavební postupy," říká Mika. Zmiňuje například fakt, že výplně vnitřních stěn mezi dřevěnými trámy jsou z materiálu, který používali naši předkové. Omítka je jílová v kombinaci se slámou.

Spolek odhaduje, že do dnešního dne bylo prostavěny necelé dva miliony korun. V projektové dokumentaci jsou celkové náklady vyčísleny na šest milionů korun.

Spolek v ní plánuje mít své zázemí. „Chceme v hrázděnce udělat i jakési muzeum kraslické krajky a už teď mohu prozradit, že se nám podařilo sehnat opravdové unikáty,“ říká další z členů Josef Konrád. Mohla by podle nich sloužit i pro různé výstavy či podobné aktivity. „Dnes tady není podobné místo pod střechou, kam by mohli turisté zajít a něco zajímavého se o Kraslicích dozvědět,“ dodává Mika.

Cílem spolku je krok za krokem historický objekt opravovat bez toho, aby se zadlužil. A v roce 2021 chce dosáhnout, aby se stavba mohla částečně užívat.