„Bohužel, zlevnit nemůžeme. Naopak jsme nuceni ceny tepla navýšit,“ uvedl Roman Miarka, ředitel Karlovarské teplárenské, která využívá pro zásobování domácností i firem zdroje od Sokolovské uhelné (SUAS Group). "V posledních dvou letech se ceny tepla výrazněji neměnily, pro příští rok je ale navýšení nezbytné. Příčinou jsou především rostoucí náklady na emisní povolenky, očekávané zvýšení poplatku z vydobytého nerostu a další náklady, kterými vyrobené teplo zatěžuje stát,“ vysvětlila mluvčí SUAS Jana Pavlíková.

Roční nárůst nákladů na vytápění tak v průměru činí 3 718,50 korun na jeden byt, což je navýšení stávající ceny tepla o 20,4 procenta. „Cenu tepla pro Karlovy Vary určuje distribuční společnost Karel Holoubek – Trade Group, která má v pronájmu Karlovarskou teplárnu. A právě s distributorem vedení města o ceně intenzivně jednalo. Snažili jsme se dohodnout pro naše obyvatele ceny co nejvýhodnější, což se částečně podařilo. Nicméně k navýšení ceny tepla pro rok 2024 dojde. Taková je skutečnost. Sokolovská uhelná zdůvodnila zvýšení ceny rostoucími cenami emisních povolenek a dalších nákladů, které na výrobce přenáší stát, a to například v podobě poplatku z vydobytého nerostu. Zároveň je ale třeba říci, že cena výroby tepla z hnědého uhlí a jeho dodávka zůstane i po zdražení o poznání levnější variantou, než například výroba tepla z plynu nebo elektrické energie,“ reagoval na zdražení náměstek karlovarské primátorky Martin Dušek.

Ilustrační snímek.
Pomohla své známé a měla jít do vězení ve Vykmanově. Ústavní soud se jí zastal

Zdražení tepla se promítne i do hospodaření města Karlovy Vary, které tak zaplatí více zejména za vytápění škol a dalších městských budov.

Naprosto jiná situace je v Ostrově, který tak lidem nabídne jedny z nejlepších cen v republice, cena tepla zde zůstane v roce 2024 stejná jako doposud. „Rozhodli jsme se pro rok 2024 snížit cenu tepla bez DPH o dvě procenta. Současně však došlo od příštího roku ke zvýšení DPH na teplo na 12 procent, proto cena včetně DPH bude nakonec stejná jako v letošním roce,“ informoval šéf Ostrovské teplárenské (OT) Tibor Hrušovský.

„Po započtení poměru spotřeby tepla pro vytápění a ohřev teplé vody vychází průměrná cena tepla v Ostrově přibližně na příští rok na 800 korun za jeden gigajoule, a to včetně DPH. Naše relativně nízká cena je také dána tím, že jak současné, tak i minulé vedení města po nás nepožaduje velký zisk za účelem výplaty dividend a také tím, že vzhledem ke zdrojové základně nemusíme platit povolenky na vypouštění skleníkových plynů, CO2,“ uzavřel Hrušovský s tím, že cena tepla v Ostrově tak bude i v roce 2024 patřit k nejlevnějším nejen v regionu, ale i v celé České republice.

O pět procent více zaplatí obyvatelé regionu za vodné a stočné, jejichž cenu určuje Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech (VSOZČ) . „V roce 2024 se na území VSOZČ zvýší vodné a stočné bez DPH v průměru o tři procenta. Toto navýšení schválili zástupci sto pěti členských obcí sdružení na valné hromadě, která se konala 1. prosince. Od ledna 2024 se zvedá sazba daně z přidané hodnoty u vodného a stočného z deseti na dvanáct procent, celková cena včetně DPH tak stoupne o pět procent,“ vysvětlil Žák, předseda sdružení obcí a pokračoval: „Na zvýšení vodného a stočného v příštím roce má významný vliv především předpokládaný nárůst nákladů na energie. Nad úroveň inflace se také zdražují poplatky za nákup surové vody, které hradíme státu za odběr vody z povrchových zdrojů. V roce 2024 musíme počítat i s nárůstem mzdových nákladů a s mírným navýšením cen materiálů a ostatních služeb. Naše průměrná cena ve výši 110 korun za kubík vody včetně DPH však nadále zůstane nejen pod celorepublikovým průměrem, ale také hluboko pod hranicí sociálně únosné ceny.“

Dobrou zprávou pro Karlovaráky je naopak zachování současných sazeb za odpad. „Obyvatelé Karlových Varů nebudou muset v souvislosti s poplatkem za odpad sahat hlouběji do kapsy. V příštím roce totiž radnice neplánuje navyšovat částku, která se pohybuje na hranici 900 korun za obyvatele a rok,“ uzavřel mluvčí radnice Jan Kopál.