Česká republika jim po nekonečném boji umožnila uzavírat registrované partnerství obsahující určitá práva a povinnosti plynoucí z manželství, zejména v oblasti dědictví, daní, vyživovací povinnosti a práva zastupovat se v běžných věcech.

„V Karlovarském kraji bylo doposud uzavřeno dvaaosmdesát registrovaných partnerství, z toho šest v letošním roce,“ upřesňuje mluvčí magistrátu Helena Kyselá. Za celou dobu jeho existence využilo možnosti registrace po celé republice 2647 párů. Muži se obecně chtějí brát víc, než ženy. Během jedenácti let se uskutečnilo celkem 1716 gay svateb, zatímco těch lesbických bylo 931. Ženské páry se také vyznačují větší mírou rozvodovostí. Od července 2006 do července 2017 požádalo o „rozvod“ nebo lépe řečeno zrušení partnerství 176 lesbických párů zatímco gayských párů 148.

Uzavřením partnerství podle občanského zákoníku nevzniká švagrovský vztah k rodině protějšku. Partneři nejsou tedy z právního hlediska zeťové a snachy ani tchánové a tchýně. Dále nepamatuje partnerství na institut společného jmění. Co se týče rodičovství, tak tam se v poslední době uskutečnilo několik zásadních změn. Loni v červnu zrušil Ústavní soud zákaz adopcí pro osoby žijící v registrovaném partnerství a letos uznal americký rodný list dítěte odnošeného náhradní matkou se dvěma otci. I tak ale není stále možná společná adopce dětí registrovanými partnery (pouze jeden se může stát osvojitelem) a ani adopce dítěte druhého partnera.