Počtyřiadvacáté se nestor českých dostihů, steeplechase a cross country postavil na start Velké pardubické České pojišťovny a posedmé si došel pro vítězství.

Legendární žokej obhajoval mistrovský titul s Tiumenem a nakonec se mu to povedlo, a to jenom o tu nejkratší možnou délku. O nos. „Bylo to těsné, ale je to posedmé. Myslím si, že už to stačí,“ řekl ihned po vyhraném dostihu Josef Váňa.

Svěřenec Josefa Váni, žokej Josef Bartoš, vedl Sixteen. „Jsem také maximálně spokojený. Došli jsme nakonec třetí. Sixteen v oranici moc nechtěla, ale na trávě zabrala, ještě zabojovala a o jednu příčku se posunula,“ řekl po dostihu Josef Bartoš.

Josef Váňa mladší nakonec skončil šestý s Lirian. „Koně máme jenom ve stáji dva měsíce, takže za to jsem spokojen. Podle mého to byl krásný dostih. Tátovi se dařilo ve Velké pardubické, mně se zase vedlo přes den,“ přidal se Váňa junior, který si během dostihového odpoledne došel pro dvě vítězství.
Tiumen měl mít v sedle jiného jezdce, než je Josef Váňa senior. „Měl jsem ho jezdit já, ale táta mi ho sebral. Každopádně je to jedno,“ doplnil s úsměvem Váňa junior.

Do cíle Velké pardubické došel Tiumen s Váňou seniorem pouhých pět vteřin za rekordem dráhy, který stále drží Sixteen.
Stáj Josefa Váni si vedla znamenitě. Ze čtyř startujících koní skončili tři na dotovaných místech. Tedy do sedmičky.

Marek Stromský skončil druhý s Amant Gris. „Jsem šťastný za druhé místo. Byli jsme v samém závěru trochu zavřeni u bariéry. Zkusili jsme podat protest, ale ten nám zamítli. I tak s tímto výsledkem musíme být maximálně spokojení. Pepíkovi musím pogratulovat,“ dodal druhý muž v cíli.

Velkou pardubickou sledovala spousta příznivců těchto závodů. „Řekl bych, že počasí tentokrát vyšlo a Josef Váňa předvedl úžasný výkon. Myslím, že odborná veřejnost jeho úspěch očekávala,“ zhodnotil závod Vlastimil Balcar, prezident Českého jezdeckého klubu.

Ten nevěří, že by legendární žokej už příští rok nejel. „Nevěříme, že se závoděním skončí. Podle mě ho tam v sedle ještě uvidíme,“ doplnil Balcar.

(Jan Čech, Jan Havelka)