Vánoční květiny, ať už vánoční hvězda či brambořík, jsou velice nebezpečné pro kočky. Zvláště ve vánočním a povánočním čase, kdy si jimi zdobí domovy hodně lidí včetně majitelů čtyřnohých zvířecích mazlíčků. A na nebezpečí nepomyslí. Stejně jako Karlovaračka Kateřina Krausová.

„Kočky máme už dlouhé roky. Náš třináctiletý kocour sežere kdejakou trávu, co najde. Vánoční hvězdu trochu vždy okousal, letos na ni chodil pravidelně, až minulý týden začal zvracet krev. Do té doby jsem netušila, že vánoční hvězda může být až tak nebezpečná. Na nic jsme nečekali a jeli s ním na veterinární pohotovost,“ líčí Kateřina Krausová.

Měla štěstí, kocour dostal speciální léky na stabilizaci organismu, především ledvin, dietu a po pár dnech opět nabral síly. „Mám na sebe vztek. Kdybychom ho k doktorovi neodvezli, mohl i umřít,“ říká.

Ilustrační foto.
Opilá řidička vezla v autě své dvě dospělé děti

Karlovarská veterinářka Eva Jiránková varuje všechny majitele koček před pokojovými květinami všeobecně.

„Půlka z nich je jedovatá, o těch vánočních ani nemluvě. Ještě více toxický než hvězda je třeba brambořík,“ konstatuje lékařka.

I když se za svou praxi setkala jen s několika kočkami, které se přiotrávily právě takto, příznaky mohou být různé. „Především to jsou zažívací potíže, které může doprovázet až zvracení krve. Kočky pak bývají apatické a jsou nápadné tím, že evidentně nejsou ve své kůži. Otrava může nakonec způsobit selhání ledvin, což může vést až ke smrti zvířete,“ upozorňuje veterinářka.

Majitel by podle ní rozhodně neměl brát jakékoliv příznaky otravy na lehkou váhu, měl by nasadit zvířeti dietu a vyhledat odbornou pomoc. Prioritou je samozřejmě odstranění nebezpečných květin z dosahu domácího mazlíčka.

Nebezpečně jedovaté jsou pro kočky i některé jehličnany, nemusí jít tak ani o vánoční stromeček, ale o různou adventní dekoraci, například věnce, které se vyrábějí z tújí.

Ilustrační snímek.
Magistrát řeší, zda je cena za školku správná