Na adventním věnci vzplála o uplynulém víkendu druhá svíce a vánoční shon nabral na obrátkách. Kromě dárků pro své nejbližší začali lidé vybírat ten nejkrásnější vánoční strom, který je nekorunovaným králem Štědrého večera.

A je z čeho vybírat. Za luxus je ovšem třeba si připlatit. Exkluzivní jedle kavkazská například stojí bez jedné koruny dva tisíce korun. Kdo si pospíšil, mohl v sobotu před hypermarketem Tesco zakoupit smrk ztepilý za 259 korun. Stromek byl v akci, jinak za něj zákazníci zaplatí o sto korun více. Oblíbenou borovici lesní pořídíte za 299 korun, ale za borovici černou přidáte k této částce ještě stokorunu.

U ceny rozhodují také barvy. Smrk pichlavý v oranžovém provedení stojí 399 korun, ve fialovém ale už 549 korun. Cenový rozdíl je i mezi jedlemi. Modrá stojí 599 korun, červená 699 korun a fialová, což je letošní hitová barva Vánoc, už 799 korun. Pokud si dáte stromek zabalit, zaplatíte dvacet korun.

Zatímco někdo si bez živého vánočního stromu nedovede Štědrý večer ani představit, stále vyšší oblibu si získávají i ty umělé. „Vloni jsem sháněl stromek na poslední chvíli a prostě už jsem ho nesehnal. Bylo třeba improvizovat, tak jsem zakoupil umělý. Rodina nadšena nebyla, ale byl krásný. Takže letos jej jenom vyndáme a ozdobíme znovu,” uvedl Petr Jansa. „Umělý vánoční strom? Nikdy. To by nebyly Vánoce,” namítl Karlovarák Radek. Právě si kupoval ten živý.