Sedminásobný vítěz Velké pardubické, žokej Josef Váňa, má okolo sebe výborný tým a skvělé zázemí. Všemu ovšem kraluje jedna žena, a to manželka Pavla Váňová.

Váš manžel vyhrál již posedmé Velkou pardubickou. Co jste říkala na jeho vítězství? Věřila jste, že by mohl opět triumfovat?
Musím se přiznat, že jsem nevěřila, že by mohl zvítězit. Věřila jsem, že se to povede některému z našich kluků, například mladému Pepíkovi. Ale zase se ukázal nejlepší kůň s nejlepším jezdcem a to vítězství je nádherné.

Ihned po závodě ovšem protestoval žokej Stromský kvůli spornému finiši. Co si o tom myslíte?
Protesty jsem vůbec neřešila, protože i laik by byl na naší straně. Jenom jsme se tomu smáli. O žádné skřípnutí se nejednalo, protože tam bylo místo ještě na další dva koně.

Podle vašeho manžela vítězství obnášelo hodně bolesti. Bylo v něčem extrémní?
To ne, ale je to celoroční dřina a odříkání pořád a pořád dokola. Vítězství není pouze o té slávě, ale také o bolesti a o tom, kdo to zvládne.

Co si myslíte, že je pro žokeje nejtěžší?
Určitě je nejtěžší držet se v dobré fyzické kondici a dobrém zdravotním stavu. Jezdci neustále padají, mají něco polámaného, není to lehké. Je o ohromné houževnatosti.

Bojíte se o svého manžela, který v 57 letech stále závodí?
Určitě ano. Bála jsem se celý život a bát se budu pořád.

Říkala jste mu někdy, že by už měl se závoděním skončit?
Opakuji mu to neustále. Ale závodění je jeho droga a on to k životu potřebuje. Když nejezdí, tak není spokojený.

Bude manžel závodit i za rok? Myslím, že ano, zastavit ho může pouze zdravotní komplikace. Jinak na tom startu bude stát zase (smích).

Manžel si občas stěžuje, že ho brzdíte až moc.
Snažím se ho pouze zbrzdit. Já ho v životě potřebuji. Máme spolu spoustu plánů i do budoucna a jeden člověk tohle všechno sám určitě nezvládne. Chci, abychom společnými silami dál všechno provozovali.

Můžete prozradit, o jaké plány se jedná?
Chtěli bychom postavit ještě nějakou další stáj v Krušných horách. Vybudovat tam středisko, kam bychom třeba třikrát v týdnu dojížděli. Měli tam spolehlivého člověka, a to není lehké, mít takové středisko. Je to o zodpovědnosti a fungovat musí všichni.