Za výjimečné zimní atmosféry, která panuje v posledních dnech, byl v Karlových Varech zahájen oficiálně adventní čas. Jeho neodmyslitelnou součástí bylo samozřejmě nedělní rozsvícení vánočního stromu, který stojí opět na prostranství před hotelem Thermal. Slavnostního okamžiku se zúčastnily stovky natěšených Karlovaráků, ačkoliv teplota padala v neděli vpodvečer pod bod mrazu.

Strom symbolicky rozsvítila primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová (ANO), požehnání se ujal emeritní biskup plzeňský František Radkovský. Oba ve svém projevu zmínili posun doby, v níž hraje nákupního horečka a přípravy na Vánoce hlavní roli a samostatná podstata nejkrásnějších svátků v roce jde do ústraní. „Doufám, že ten nadcházející adventní čas využijete k tomu, abyste mysleli chviličku jeden na druhého, abyste prožili volné chvíle v rodinném kruhu, protože doba je tak uspěchaná, že někdy mi přijde, že myslíme na jiné věci než na to, abychom mysleli jeden na druhého. Přeji vám, aby ty letošní svátky byly krásné, klidné a aby nebyly jen o tom nákupním shonu,“ popřála lidem karlovarská primátorka.

Zdroj: Kopecká Jana

Zahájení adventní hry v Kyselce.
Uzlinka z Pelíšků zahájila v Kyselce unikátní advent. Rozsvítí se zde 24 oken

Vánoce jsou v našem kulturním prostoru nepochybně nejpopulárnějšími svátky celého roku. Navíc, protože jsou významnou prodejní a nákupní příležitostí, je jejich příprava i oslava nadměrně zvětšována a stává se velkou kampaní, která trvá několik týdnů před Vánocemi a doznívající ještě po nich,“ uvedl emeritní biskup Radkovský, který zdůraznil, že bychom měli navázat na naše předky, kteří vnímali advent jako čas přípravy a trpělivého očekávání. „My však nejsme zvyklí čekat a těšit se v očekávání, chceme mít všechno a hned. Navíc naše přípravy před Vánoci jsou jen vnější, materiální, skutečná příprava musí být ale především vnitřní,“ připomenul Radkovský.

Má i vaše město či obec vybraný vánoční strom?Nafotíte transport vánočního stromu na vaší náves?Chcete ostatním čtenářům zprostředkovat recept na nejlepší cukroví?Pošlete fotografie, recept na mail: zapadoceske.vanoce@denik.cz

Letošní vánoční strom pochází ze soukromé zahrady rodiny Švábových z Chranišova u Chodova. Jde o sedmdesátiletý stříbrný smrk. Ten nechala rodina odstranit kvůli terénním úpravám na svém pozemku a oficiálním vánočním stromem v Karlových Varech se tak smrk stal vlastně náhodou.

Vloni byl za vánoční strom vybrán patnáctimetrový stříbrný smrk, který rostl pětatřicet let ve Dvorech. Jeho majitelka si ho jako semenáček přinesla z lázeňských lesů. Loňský vánoční strom ale neměl příliš štěstí. Nejdříve se na něm vyřádili zloději, kteří sebrali část výzdoby. Na Silvestra se pak strom začal nebezpečně naklánět, a proto byl už 2. ledna definitivně odklizen.

Zdroj: Deník